RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Постоји вјероватноћа нових јаких земљотреса у РС

Начелник Одјељења за опсерваторску сеизмологију у Републичком хидрометеоролошком заводу Сњежана Цвијић Амовић рекла је Срни да у Републици Српској постоји вјероватноћа понављања снажних земљотреса.

Амовићева је, поводом 47 година од разорног земљотреса у Бањалуци /шест степени по Рихеровој скали/, навела да се потреси не могу предвидјети, али да се може утврђивати вјероватноћа њиховог појављивања на одређеном простору с обзиром на статистику и историјске чињенице.

Она је истакла да становници града на Врбасу морају знати да живе у сеизмогеној зони у којој је максимални интензитет земљотреса до девет степени по Рихтеру.

“Морају да у сваком моменту буду спремни на јак земљотрес какав је био 1969. године. А да ли ће се он десити и када то нико не зна”, напоменула је Амовићева.

Говорећи о снажним земљотресима, који су се десили јутрос и синоћ у централној Италији, Амовићева је објаснила да Српска и Италија спадају у медитеранску зону гдје се сударају афричка и евроазијска тектонска плоча.

“То у овом дијелу Медитерана доноси велику сеизмичност. У Италији, Шпанији Португалу и другим земљама тог појаса било је снажних земљотреса који су рушили урбане дијелове насеља. То се догађало и у Скопљу 1963. године, у Бањалуци и у Црној Гори 1979. године”, рекла је Амовићева.

Она је навела да је Одјељење за опсерваторску сеизмологију на сталном опрезу и опремљено картама подручја гдје се могу очекивати снажнији и слабији земљотреси.

“Потрес је природан и он не убија људе. Убијају сеизмички неотпорне грађевине, због чега је потребно поштовати прописе при њиховом пројектовању и грађењу у смислу отпорности на земљотресе. У том смислу, имамо јако добре правилнике и нормативе”, оцијенила је Амовићева.

Она је истакла да се у случају јаког земљотреса прекидају све комуникације, па би свака кућа требало да има и радио-пријемник на батерије, којим би људи примали обавјештења спасилаца и институција.

“Уколико се земљотрес деси битно је да не излазе на степеништа, улазе у лифтове и да искључе електричне, водоводне и плинске инсталације. Наравно, важно је да не стварају панику и по могућности притекну у помоћ једни другима”, објаснила је Амовићева.

Она је рекла да земљотреси нижег интензитета, који су се дешавали овог мјесеца широм Српске и БиХ, нису ништа необично, те да су безначајни у погледу безбједности становништва.

Извор: Агенција СРНА – www.srna.rs

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.