Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) i Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) svečano su ozvaničili potpisivanje Memoranduma o razumijevanju, kojim je definisana buduća saradnja između ovih strana. Ovaj značajan događaj označava korak naprijed u zajedničkim naporima ka digitalnoj transformaciji i unapređenju javnih usluga u Bosni i Hercegovini.
Vršiteljica dužnosti rezidentne predstavnice UNDP-a u BiH, Narine Sahakyan, i direktor Agencije prof.dr. Almir Badnjević, izrazili su zadovoljstvo ovim činom koji predstavlja nastavak uspješne saradnje na obostranu korist. UNDP, preko svog Ureda za Bosnu i Hercegovinu, pokazuje snažnu zainteresovanost za unapređenje svojih aktivnosti u podršci digitalnoj transformaciji zemlje. Fokus je na razvoju informacionog društva, e-uprave i cyber sigurnosti.
S obzirom na to da je IDDEEA BiH državna institucija odgovorna za personalizaciju, skladištenje i transport identifikacionih dokumenata, kao i za održavanje centralnih evidencija i razmjenu podataka, potpisivanje Memoranduma ima za cilj unapređenje saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.
Neke od usaglašenih aktivnosti u kojima se može ostvariti saradnja su razvoj i implementacija sigurnih i efikasnih usluga digitalne identifikacije za unapređenje pružanja elektronskih javnih usluga, razvoj interoperabilnih e-servisa za građane i pravna lica u našoj zemlji, zatim razvoj digitalne infrastrukture, uključujući jačanje mjera cyber sigurnosti i zaštite podataka ali i korištenje postojećih digitalnih rješenja i usluga za podršku inicijativama koje doprinose ciljevima održivog razvoja.
Sve ove usluge mogu dodatno unaprijediti transparentnost i efikasnost javne uprave a sve to može pomoći BiH u ispunjavanju određenih EU prioriteta za Bosnu i Hercegovinu koji se odnosi na unapređenje institucionalnog okvira.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.