Prije tačno 25 godina, u Bosni i Hercegovini su uspostavljene jedinstvene registarske tablice koje su omogućile bezbjednu i neometanu slobodu kretanja po cijeloj državi.
Ovim povodom, na društvenim mrežama oglasio se visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit.
“Prije tačno 25 godina završeno je uvođenje jedinstvenih registarskih tablica i potvrda registracije vozila koje su omogućile sigurnu i neometanu slobodu kretanja po cijeloj BiH. Veliki korak u obnavljanju veza i ponovnoj uspostavi normalnog stanja nakon stravičnog rata”, objavljeno je na društvenim mrežama OHR-a.
Podsjećamo, 1. juna 1998. godine odlukom tadašnjeg visokog predstavnika Karlosa Vestendorpa svi vozači u Bosni i Hercegovini su bili dužni imati nove, jedinstvene registarske oznake.
Nakon rata u Bosni i Hercegovini, neko vrijeme su korištene tablice izdavane u SFRJ.
Registarske oznake u Bosni i Hercegovini za vrijeme Jugoslavije su bile napisane u formi: skraćenica za naziv grada, crvena petkoraka zvijezda, broj oznake (maksimalno šest cifri).
Od 1994. godine, na teritoriji koju je kontrolisala Armija Republike Bosne i Hercegovine, izdavane su registarske oznake koje su sa lijeve strane imale plavo polje sa natpisom BiH i grbom Bosne i Hercegovine sa ljiljanima. Nakon toga je bila dvoslovna skraćenica za mjesto, četiri cifre, i dva slova od kojih je prvo označavalo općinu, a drugo seriju.
Od početka rata do 1998. godine, na teritoriji Republike Srpske registarske oznake su bile u formi ćirilične skraćenice za mjesto, grb sa četiri slova S i brojčanom kombinacijom.
Posebne tablice su izdavane i na teritoriji koju je kontrolisalo Hrvatsko vijeće obrane. Bile su gotovo identične onima iz Hrvatske s izuzetkom grba. Umjesto grba Republike Hrvatske na tablicama je bio grb Herceg-Bosne.
S obzirom da je jedan od glavnih članova dejtonskog mirovnog sporazuma bilo omogućavanje slobodnog kretanja, bilo je nepohodno osigurati sve preduslove kako bi došlo do nesmetanog prevoza roba i ljudi unutar Bosne i Hercegovine.
Bilo je jasno da je to gotovo nemoguće sa različitim registarskim oznakama, te je Kancelarija visokog predstavnika odlučila nametnuti novo rješenje koje bi bilo univerzalno za cijelu Bosnu i Hercegovinu.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.