Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Lazar Prodanović ocijenio je da bi regulacija inicijative EU o uvođenju digitalnih sertifikata o vakcinisanju, mogla ugroziti osnovne temelje EU, odnosno slobodu kretanja ljudi, te naglasio da bi to moglo imati ozbiljne posljedice i u BiH.
“Oni, naravno, mogu to da pravdaju zdravljem stanovništva i smanjivanjem transmisije virusa korona između ljudi iz različitih država, što je opravdano. S druge strane postoji bojazan da zemlje EU diskriminišu neke vidove imunizacije stanovništva, recimo da izuzmu osobe koje su vakcinisane vakcinama koje nisu u evropskom registru. Naravno, ostaje nam da vidimo kako će sve to izgledati, naročito što proces imunizacije u BiH još nije ni počeo”, rekao je Prodanović za “Glas Srpske”.
Na pitanje kakve bi posljedice uvođenja svojevrsnih “kovid pasoša” mogle biti po BiH, Prodanović, koji je i predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava BiH kaže da bi problemi mogli biti u finansijskom smislu, zbog ograničenja u kretanju, ali i kada je riječ o pitanju garantovanih prava poput prava na rad.
Ombudsman za ljudska prava BiH Lјubinko Mitrović smatra da bi odluka da ne bude dozvoljeno putovanje licima koja su vakcinisana na primjer ruskom vakcinom u zemlje EU bila kršenje ljudskih prava.
“Međutim, cijeli proces nabavke vakcina je prošao u brojnim slučajevima kršenja ljudskih prava i sloboda, tako da je ovo kap u moru. Pojedine zemlje nabavile su pet puta više doza od potrebnog i pokazalo se da bogatije i jače zemlje imaju mnogo više prava u odnosu na siromašne zemlje”, rekao je Mitrović.
On je dodao da je zabrinjavajuća činjenica to što je BiH jedina zemlja uz Pakistan i Avganistan koja nije započela proces imunizacije stanovništva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je rekao da bi, ukoliko EU uvede “kovid pasoše”, takvu odluku smatrao sramotnom i antievropskom.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.