RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Пуних десет година од посљедњег пописа: Колико људи живи у БиХ?

Foto: Nezavisne

Прије десет година, када је извршен посљедњи попис у БиХ, пописано је 3.531.159 људи, а од тада до данас, бројчано стање бх. грађана сведено је на процјене, тако да посљедња, која датира од средине прошле године, а иза које стоји Агенција за статистику БиХ, показује да нас је било око 3.434.000.

Или, када се подвуче црта, проста рачуница показује да је у том периоду БиХ изгубила свега око 97.000 грађана, што је податак којем нико не вјерује, а понајмање демографи.

Поједностављено речено, данас апсолутно ни од кога не можете добити информацију о томе колико нас има у БиХ, јер смо, за разлику од других земаља у региону, пропустили овај пописни круг, тако да многе битне параметре не можемо поредити у односу на остале.

А, што је још горе, нико не зна ни када ће нас пописивачи поново почети обилазити, иако је прошла пуна деценија како су то радили посљедњи пут.

Демографи кажу да је, само по основу негативног природног прираштаја, од 2013. до 2022. године Федерација БиХ постала сиромашнија за 32.080, а Република Српака за 60.382 грађанина. Српска, додају, има много већи морталитет због веће старости њеног становништва.

Демограф Александар Мајић каже да су процјене о броју становника у БиХ базиране на податке без вањских миграција.

“Тако да можемо констатовати да се процијењени број становника, који износи Агенција за статистику БиХ, односи само на затворену популацију, односно популацију без вањских миграција. На то бих додао и да број становника који је пописан 2013. није одговарао стварном стању које је било те године. Ми ни тада нисмо имали та 3,5 милиона становника, већ много мање. Многи људи из иностранства су долазили да се овдје попишу”, рекао је Мајић за “Независне новине”.

Према његовим ријечима, када се подвуче црта, ми данас имамо много, много мање становника него што то показује статистика.

“Ја мислим да је неком у интересу да се попис становништва не одржи. Знамо и да је то изузетно скупо истраживање, односно да нас је претходни попис коштао око 50 милиона КМ. То није мала сума”, поручио је Мајић.

Према подацима Уније за одрживи повратак и интеграције у БиХ, у посљедњих десетак година из БиХ је отишло око 600.000 грађана

“То је наша статистика, то је наша процјена, на основу теренског рада”, казала је Мирхуниса Зукић, предсједница Уније за одрживи повратак и интеграције у БиХ.

Она вјерује да у БиХ данас нема ни три милиона људи. Каже да се, званично, у посљедњих седам-осам година из БиХ одјавило око 90.000 грађана, односно, они немају више бх. држављанство.

Она, међутим, напомиње да наши људи, када одлазе, нису у обавези да се одјаве из мјеста у којем су живјели, тако да се воде као неко ко још живи ту, а физички су ван граница БиХ.

“Имамо чак примјере да се људи и по пет година не одјављују, јер им то није затражено у земљама у које су отишли”, рекла је Зукићева за “Независне новине”.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.