Потпуна забрана пушења у затвореним јавним просторима на подручју Федерације Босне и Херцеговине требала би ступити на снагу у овој години.
Аида Рамић-Чатак, федерална координаторица за контролу дувана и помоћница директора за стручне послове у Заводу за јавно здравство Федерације БиХ, појаснила је за “radiosarajevo.ba” да се тренутно налазе у фази ишчекивања прихватања формалне процедуре новог Преднацрта закона о ограниченој употреби контроле дуванских и осталих производа за пушење. Преднацрт би требало прихватити Федерално министарство за здравство.
“Текст новог закона је хармонизован у већој мјери тренутним важећим директивама ЕУ о контроли дувана и оквирној конвенцији о контроли дувана. Прије слања закона у процедуру усвајања, он је морао проћи инстанце јавне расправе, односно мишљења јавних установа на нивоу Кантона и Федерације што је урађено у складу са радом Федералног министарства за здравство и очекује се имплементација током ове године”, рекла је Рамић-Чатак.
Шта прописује нови закон и колике ће казне бити?
Нови закон, који су подржали Свјетска банка као и невладина организација “ПРОИ”, представља значајан искорак у односу на претходни који је рађен 1998. године.
Много ствари промијењено је у овоме тексту који је, како каже Рамић-Чатак, сада усклађен са поменутим документима и врло је сличан законима које имају земље у региону.
“То је закон којим ми желимо заштити здравље цијелог становништва у ФБиХ, дакле, помоћи непушачима и пушачима. Непушачима желимо помоћи да, увођењем комплетне забране пушења у затвореним јавним просторима, добију сигурну ефикасну заштиту од посљедица пасивног пушења што у претходном закону није комплетно постигнуто“, рекла је Рамић-Чатак, истакавши да, пушачке просторије које су постале дио свакодневице, сада желе елиминисати увођењем новог закона.
Кључна ствар на коју Рамић-Чатак указује јесте увођење комплетне забране пушења у свим затвореним јавним просторима. Закон је проширио и дефиницију дуванских производа увођењем неких нових врста које су се појавиле на тржишту од 1998. године, када је био први закон.
“Казне су много оштрије у односу на верзију закона из наведене године, те се крећу од неколико стотина до више хиљада конвертибилних марака за физичка и правна лица која крше одредбе овог закона. Усклађене су и одредбе у вези са забраном рекламирања, промоције и спонзорства од дуванске индустрије”, рекла је Рамић-Чатак напоменувши да је тај члан закона написан у складу са адекватним чланом оквирне конвенције о контроли дувана Свјетске здравствене организације.
Дакле, то значи да пушачи више неће моћи запалити и испушити цигарету у кафићу, ресторану, тржном центру, фризерском салону, нити у фирмама! Изузетак су терапијске заједнице, казнено-поправне установе, тј. затвори и сличне социјалне установе.
Извор: www.radiosarajevo.ba
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.