RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Скаче цијена злата и у БиХ

Цијена злата у БиХ у посљедњих неколико мјесеци је у порасту, а додатни скок је забиљежен и задњих неколико дана, потврдили су нам они који се баве продајом овог племенитог метала.

И економски аналитичари у разговору за “Независне новине” истичу да цијена овог племенитог метала на свјетским берзама достиже рекорде, што се, како кажу, одражава и на наше тржиште. Рекордна цијена је и због кризе у Украјини.

Цијене откупа се крећу зависно од квалитета злата, па тако износе од 130 до 200 КМ по граму.

Из једне бањалучке златаре истичу да се биљежи раст цијене злата за 20 до 30 одсто у односу на прошлу годину.

“Сигурно је да је разлог виших цијена у БиХ управо тај што цијене злата на свјетском тржишту достижу рекорде”, истичу из ове златаре и додају да је продаја злата опала у посљедње вријеме, те да се сада оно купује само за посебне прилике попут крштења или вјенчања.

Из сарајевских златара казали су да је цијена овог племенитог метала посљедњих мјесеци у порасту, те да је раније грам 14-каратног злата коштао 100 КМ, али да је сада 130 КМ.

“Јако је мала потражња управо због високе цијене, више откупљујемо него што продајемо”, казали су из једне златаре.

Игор Гавран, економски аналитичар, у разговору за “Независне новине” казао је да је сада цијена злата јако висока, те да је највиша у задњих 50 година, али и да је куповина злата увијек паметна инвестиција.

“Сада је цијена јако висока, али с обзиром на то да се не чини да ће се ситуација у Украјини завршти брзо, а да санкције и неке наредне економске кризе могу трајати још дуже, мислим да сада није прекасно за куповину злата за оне који имају довољно средстава за улагање и стрпљења да чекају добит”, казао је Гавран.

Како је рекао, предвиђања за наредни период су да ће цијене и даље остати високе па, како каже, чак ће и додатно расти све док се стање у Украјини не смири и пратеће санкције се не почну уклањати.

“Сваки нови вал или ескалације рата или још тежих санкција би водио дубљој економској и сигурносној кризи, а тиме би тај повећани ризик нестабилности утицао на додатни раст цијене злата”, истиче Гавран и додаје да сигурно постоји још један фактор који додатно може утицати на цијену злата.

“Руска Федерација је један од највећих свјетских произвођача злата, а у актуелним условима блокаде великог дијела њених средстава у иностранству, сасвим је извјесно да ће велики дио, ако не и цјелокупне произведене количине злата, откупити њена централна банка, што би додатно ограничило количине злата доступне на свјетском тржишту и тиме опет додатно потакло раст цијене због мање понуде и велике тражње”, казао је Гавран.

Саша Стевановић, екомомиста, каже да сада све указују да ће цијена злата за унцу са садашњих 2.000 достићи и цифру од 2.500 долара.

“Злато је традиционални облик улагања, чија вриједност расте у неизвјесним временима”, казао је Стевановић за “Независне новине”.

Извор: nezavisne.com

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.