Na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojene su izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji bi trebao omogućiti penzionisanje po povoljnijim uvjetima bivšim pripadnicima ARBiH.
Predlagač izmjena i dopuna ovog Zakona je delegat Stranke demokratske akcije iz Tuzlanskog kantona Fahrudin Skopljak.
– Male su izmjene Zakona, ali bitne stvari se mijenjaju. Jedna je da sada neće biti umanjenja koificijenta prilikom prijevremenog penzionisanja, dakle on će sada iznositi ‘jedan’ za razliku od ranijeg perioda kada je to bilo 0,5. Druga izmjena se ogleda u starosnoj granici, tako da će demobilisani borci s 58 godina moći ostvariti pravo na prijevremeno penzionisanje – izjavio je Skopljak.
Ono što je važno pojasniti jeste da ipak svi demobilisani borci neće moći sa 58 godina ostvariti pravo na penziju. Nove izmjene i dopune Zakona o PIO predviđaju pravilo da od 65 godine se oduzima period učešća u odbrani u duplom trajanju, te se na taj način izračunava svakom braniocu godina u kojoj može ostvariti svoje pravo.
– Onaj ko je imao 2,5 godine, to u duplom trajanju iznosi 5 godina. Od 65 ćemo oduzeti pet godina i on u 60. godini može ostvariti pravo na prijevremeno penzionisanje – izjavio je Skopljak.
Neophodan ukupan staž za ostvarivanje prava na PIO jeste 15 godina.
U prvoj gruboj procjeni izmjene i dopune Zakona o PIO, budžet Federacije BiH trebale bi koštati 25 miliona KM na godišnjem nivou.
Na posljednjoj sjednici Skupštine TK usvojen je i zaključak kojim se ovo zakonodavno tijelo obavezalo da će izdvojiti pet posto svog budžeta za potrebe boračke populacije, s ciljem da se osiguraju sredstva kojim bi se zaštitili bivši borci Armije BiH od masovnog hapšenja i isljeđivanja, a prema potraživanjima MUP-a RS.
S obzirom da je Klub SDA u Skupštini Tuzlanskog kantona bio i predlagač načina zaštite bivšim borcima ARBiH koji su optuženi za ratne zločine, Skopljak je pojasnio da će o daljem načinu upotrebe sredstava koje je odredila Skupština TK odlučivati Ministarstvo za boračka pitanja TK.
– To će ići kroz Ministarstvo za boračka pitanja TK. Potrebno je to pravno usaglasiti. Vjerovatno će ići po uzoru na Federalno ministarstvo za boračka pitanja – izjavio je Skopljak.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.