УНЕСЦО-у је предат номинациони фајл за упис елемента нематеријалне културне баштине “Традиција узгајања коња липицанера“ на Репрезентативну листу нематеријалне културне баштине човјечанства, а из Босне и Херцеговине у номинацију је укључена Ергела “Вучијак“ из Прњавора која се већ деценијама бави узгојем коња липицанера.
Ергела “Вучијак” је основана априла 1946. године декретом Министарства одбране. Формирана “за потребе народне војске”, име је добила по оближњем узвишењу Вучијак, а са дугогодишњом традицијом један је од заштитних знакова Прњавора.
Под сигурним руководством директора ергеле “Вучијак” Мирослава Миланковића, ергела је јединствена, јер данас у њој егзистира 110 чистокрвних липицанера. Уз посебност постојања шест линија пастува: Маестосо, Неаполитано, Сиглавy, Цонверсано, Фаворy и Плуто и 16 родова кобила, то гарантује велики генетски потенцијал те престижне расе коња.
Липицанери су позната и тражена раса коња. Дружељубиви су и пријатељски настројени и за дресуру и јахање. Раса датира из 1580. године, а настала је укрштањем словенског крашког, наполитанског, шпанског и арапског коња. Ергела за узгој ове расе налазила се у мјесту Липица, у Словенији, одакле ова раса коња и води поријекло.
У 16. стољећу, током осамдесетих година набављено је неколико ждребаца, који су битно утицали на расу Липицанер, каква се данас познаје. Коњи су набављани из Италије, Шпаније, Данске и Немачке. Та раса се годинама развијала и стасала у издржљиву, брзу и снажну расу коња.
Иначе, тијело липицанера одликују јака и снажна леђа, чврсте сапи и високо насађен реп. Високом и грациозном ходу погодује дуга лопатица и кратка подлактица. Зглобови су развијени са чврстим тетивама и копитима. Снажне и кошчате ноге, јака и оштра длака гриве и репа, тој раси дају посебну грациозност и елегантност. Просјечна висина износи 154 цм, а тежина око 500 кг.
О коњима у “Вучијаку” брине 17 радника распоређених у смјене које покривају 24 сата дневно, седам дана у седмици.
– Ергела “Вучијак” константно ради на очувању и унапређењу генетског материјала коња липицанера, највећа могућа подршка би нам била могућност сарадње са ергелама у Хрватској и Словенији у смислу размјене генетског материјала – казао је Миланковић у разговору за Фену.
Такођер се континуирано ради на уређењу круга ергеле и на доградњи објеката. Располаже са више објеката, укупне површине 100м дужине и 15м ширине, а за сада су у могућности да пруже уживање у природним љепотама које ергела посједује, обилазак коња те јахање понија за дјецу.
– Свакако би нам добро дошла помоћ око реконструкције и модернизације објеката јер је неопходно уложити значајна материјална средства, поготово у данашње вријеме када су цијене грађевинског материјала скочиле – рекао је он и додао да сарађују са локалном ветеринарском станицом која се брине о здрављу коња.
Такођер, ергела егзистира и захваљујући трговини, односно, продаји коња љубитељима.
– Једина смо ергела у РС, односно БиХ, која посједује чистокрвне липицанере те све потребне педигрее и ДНК анализу за сва грла – истакао је Миланковић.
Наводи да су купци липицанера људи који гаје љубав према тим племенитим животињама, има заинтересованих из Босне и Херцеговине, али и Србије.
– Од номинације на УНЕСЦО-ову листу очекујемо да се подигне свијест грађана о значају липицанера као и помоћ за побољшање услова егзистенције коња из разних фондова. С обзиром на то да све земље региона наступају са истим циљем, сматрамо да конкуренција међу државама учесницама не постоји – истакао је директор ергеле “Вучијак” Мирослав Миланковић у разговору за Фену.
Осим Босне и Херцеговине, у оквиру пројекта серијске номинације учествују и Аустрија, Хрватска, Мађарска, Италија, Румунија, Словачка, Словенија.
Шеф уреда УНЕСЦО-а у БиХ Синиша Шешум, коментирајући за Фену номинацију, изразио је наду да су представници осам држава урадили номинацију по прописаним процедурама и у складу са оперативним смјерницама Конвенције из 2003 године.
Свака номинација, било самостална и вишедржавна, Шешум сматра да има велики значај за сваку појединачну државу.
– У конкретном случају номинација ‘Традиције узгајања коња липицанера’ ће додатно промовирати нематеријалну културну баштину Босне и Херцеговине, али што је можда и важније промовисат ће културну баштину БиХ у цјелини. Упис елемената нематеријалне културне баштине на Репрезентативну листу такођер потиче државе апликанте да осигурају све неопходне механизме како би се дати елемент или у овоме случају традиција, очувала и заштитила, те како би се она наставила практицирати на исти начин како се то радило и у прошлости – истакао је он.
Према процедурама Конвенције из 2003. године, појаснио је, Босна и Херцеговина, а не УНЕСЦО ради на новим номинацијама.
У том смислу представници Босне и Херцеговине такођер тренутно финализирају номинације “Невесињска олимпијада” и “Севдалинка” и за очекивати је да ће бити предате и евалуиране у сљедеће двије до три године.
– УНЕСЦО БиХ тренутно помаже успостављање Листе нематеријалне баштине Кантона Сарајево, као и на пројекту очувања и дигитализације елемента нематеријалне културне баштине на подручјима Пурачића, Широког Бријега и Дервенте, које уз финансијску помоћ УНЕСЦО-а реализује Друштво за дигитализацију традицијске културне баштине – ДТКБ) – нагласио је Шешум у изјави за Фену.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.