Iako su u BiH posljednjih dana gotovo ljetne temperature, a snijega nema ni u najavi, od 1. studenoga svi vozači motornih vozila u BiH, osim motocikla (L kategorija) i traktora (T i C kategorija), moraju posjedovati zimsku opremu bez obzira na vremenske uvjete. Pravilnik o prometu u zimskim uvjetima propisuje obveznu zimsku opremu u razdoblju od 1. studenoga ove godine pa do 1. travnja iduće godine.
– Obvezna zimska oprema podrazumijeva gume za zimsku upotrebu (MS, M-S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim kotačima vozila ili gume za zimsku upotrebu na pogonskim kotačima i lance za snijeg – navedeno je u pravilniku o prometu u zimskim uvjetima. Kazne za neposjedovanje zimske opreme su sljedeće: 40 KM za vozača, 500 KM za poduzeća ili drugu pravnu osobu, 500 KM za fizičku osobu koja obavlja djelatnost prijevoza. Osim novčanih, moguća je i kazna isključivanja iz prometa. Kad smo kod zimskih uvjeta, Olimpijski centar “Jahorina” ove godine, zahvaljujući naprednom SnowFactory sustavu za umjetno osnježavanje, prvi je u regiji počeo s proizvodnjom snijega. Proizvodnja snijega koji će se lagerovati i pripremati za početak zimske sezone u tijeku je u poligonu Poljice. Snijeg će biti skladišten i spreman sve do velikog otvaranja zimske sezone najavljenog za 12. prosinca. Kasna jesen donosi neuobičajene vremenske uvjete, a meteorolozi predviđaju da bi veliki porast snježnog pokrivača od Sibira do Sjeverne Amerike mogao imati ozbiljne posljedice za nadolazeću zimu. Prema analizi Andreja Flisa iz SWE-a, povećana količina snijega tijekom posljednja dva tjedna listopada mogla bi destabilizirati polarni vrtlog, što bi dovelo do hladnijih i snježnijih uvjeta u SAD-u, Kanadi i Europi.
Znanstvenici upozoravaju da bi eventualni kolaps polarnog vrtloga mogao dovesti do naglog stratosferskog zagrijavanja (SSW), poznatog po izazivanju drastičnih promjena u vremenskim prilikama. Ako se ovaj fenomen dogodi, Europa i istočni dijelovi SAD-a mogli bi se suočiti s iznadprosječnim snježnim oborinama i oštrim zimskim uvjetima. Meteorolog amater Marko Čubrilo, čije prognoze prate brojni u regiji, objavio je prvu procjenu za zimu 2024. Svoju prognozu objavio je na Facebooku. Tako navodi da do sada prispjeli oceanski i atmosferski čimbenici, čija se baza podataka završava s rujnom 2024., sugeriraju da bi zima pred nama trebala biti hladnija od proteklih nekoliko, ali i dalje toplija od referentnog niza za posljednjih 30 godina. To znači da bi snijeg bio češća pojava u odnosu na protekle zime, ali se u ovom trenutku neke velike snježne oborine i dulji niz dana s jakim mrazovima ne očekuje, posebno ispod 800 m nadmorske visine. Moguće je da ova zima počne nešto ranije, što je tipično za La Niña zime, ali i da se završi negdje već polovinom veljače (također tipično za La Niña zime). Čimbenici koji idu u prilog hladnijoj zimi su središnje pozicionirana, slaba La Niña, negativan PDO indeks, neutralan IDO indeks, što se u sudjelovanju sa zapadnom fazom QBO indeksa povećava mogućnošću SSW procesa, posebno u siječnju. S druge strane, topao Atlantik, relativno slaba La Niña, zapadna faza QBO indeksa i česte oscilacije AO indeksa iz pozitivnog u negativan i obrnuto favoriziraju česte, jače, ciklogeneze nad Atlantikom i toplo, zonalno strujanje. – Ovo je tek preliminarni osvrt na zimu koja je pred nama i negdje oko 20. studenoga, kada u proračun uđu podaci iz listopada, konačna prognoza za zimu bit će dostupna. Ona će biti mnogo detaljnija i bavit će se s vremenom tijekom svakog mjeseca pojedinačno. Dugoročne prognoze i dalje su vrlo neistražena i nepouzdana zona prognostike, tako da ih svakako treba uzeti s dozom rezerve – naveo je Čubrilo.
Izvor: Večernji
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.