RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

У БиХ од коронавируса умрло више људи него у Кини, слична ситуација у Хрватској и Србији

У Босни и Херцеговини од коронавируса умрло је више људи него у Кини, из које је овај вирус и потекао. Кина, према процјенама, има више од 1,4 милијарде становника, а БиХ тек нешто више од три милиона.

Према подацима који се могу пронаћи на страници Свјетске здравствене организације, у Кини је од коронавируса до овог тренутка умрло 4.849 особа, а у Босни и Херцеговини 5.584.

Слично стање као у БиХ је и у сусједним земљама. Тако је у Хрватској забиљежено 5.697 смртних случајева, а у Србији нешто мање – 4.747.

У Кини је забиљежен 102.441 случај заразе, а у БиХ 144.831.

Подсјетимо да се коронавирус појавио крајем 2019. године у Кини, одакле се почетком 2020. проширио на цијели свијет и изазвао пандемију незапамћених размјера.

Кина је на почетку била највеће жариште, а фотографије пустих улица и претрпаних болница обилазиле су свијет.

Но, жустром реакцијом ова држава успјела је доста успјешно зауставити ширење вируса.

У најпогођенијим провинцијама и градовима, попут Вухана, био је уведен потпуни локдаун, односно кретање грађана је било сведено на минимум.

Реакција Пекинга у то вријеме била је једина исправна јер још нису постојале вакцине нити лијекови за овај вирус.

Друге државе понашале су се доста опуштеније, па је, напримјер, у већини Европских земаља број заражених и смртно страдалих убрзо премашио бројке из Кине.

Земља са највише смртних случајева су Сједињене Америчке Државе, гдје је живот изгубило 530.114 особа.

Осим што је Кина одлучном реакцијом смањила број жртава, то јој се и економски исплатило. Док је већина земаља, укључујући БиХ, прошлу годину завршила у рецесији, Кина је једна од ријектих која је забиљежила економски раст.

Према подацима Међународног монетарног фонда, тај раст је износио 1,9 посто.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.