Укупни губици у водовној мрежи у Републици Српској су износили 41.351.000 кубних метара или 41,2 одсто од укупно захваћене воде, а док се активније не буде радило на рјешавању проблема, ови губици ће увијек бити на високом нивоу, истиче Предраг Дудуковић, директор бањалучког “Водовода”.
Ово су подаци Завода за статистику Републике Српске, а иако су одређени губици оправдани, како за “Независне” кажу из бањалучког “Водовода”, овај проценат би могао бити значајно мањи изградњом цјевовода и бољом контролом крађе воде.
Како је казао Дудуковић, њихови губици за 2021. годину су за 0,62 одсто мањи у односу на годину прије, но, како каже, они су и даље превелики.
“Успјели смо смањити губитке за 0,62 одсто, што, иако не звучи много, ипак износи 200.000 кубних метара воде, што свакако није безначајно”, казао је Дудуковић.
Како је даље истакао, проблем превеликих губитака воде је нешто са чим се носи цијела Република Српска, Босна и Херцеговина, а ни сусједне земље га нису најбоље ријешиле.
“Први и можда најзначајнији разлог превеликог губитка воде су старе или дотрајале цјевоводне мреже”, истиче Дудуковић.
Према стандардима Европске уније сваке године би требало реконструисати два одсто постојеће мреже, што, како каже Дудуковић, ми не поштујемо, јер нам је одувијек био фокус да проведемо воду у насеља која је немају, те када дође до санације постојећих цијеви немамо више средстава.
“Све док активније не узмемо учешће у рјешавању овог проблема ови губици ће увијек бити на високом нивоу”, закључује Дудуковић.
Други разлог, како истиче, је учестала крађе воде на наших подручјима, што подразумијева потрошаче који се директно и нелегално прикључе на цијев и на тај начин краду воду.
“Због овога је и дошло до суше у љетном периоду, јер краду ради наводњавања, што изискује велике количине воде”, каже директор “Водовода”.
Трећи разлог су одређене радње које предузеће спроводи у склопу редовних процеса, као што су дезинфекција цијеви, достављање цистерни становништву без воде те отпуштање одређеног дијела воде ради бољег пристиска у цијевима.
“На смањење губитка се значајно може утицати. Примјер су нам државе које су своје губитке успјеле свести на пет до осам одсто и то замјеном и реконструкцијом цјевовода”, казао је Дудуковић.
Према његовим ријечима, код нас је пракса да поправљамо кварове на дотрајалим цијевима, али када се сваки дан дешавају кварови поправљање више нема смисла те је потребна потпуна реконструкција.
За рјешење овог проблема је потребно издвојити значајна средства, како код реконструисања мреже, тако и код откривања невидљивих кварова, који такође утичу на губитке.
“Када не видимо квар, нисмо ни свјесни воде која се губи. Прошле године смо успјели дупло смањити потрошњу воде само водећи рачуна о невидљивим кваровима”, казао је Дудуковић.
Према подацима Републичког завода за статистику, јавни водоводи су прошле године захватили укупно 100.373.000 кубних метара воде, што је за 1,2 одсто више него у 2020. години.
“Прошле године је укупна количина испоручене воде већа за 4,9 одсто у односу на годину прије, а само је домаћинствима уступљено 4,7 одсто више него 2020. године”, саопштено је у Заводу за статистику Републике Српске.
У 2021. години је забиљежено 279.982 водоводних прикључака, 32 уређаја за припрему воде за пиће, 30 таложника, 54 филтера, 142 хлоринатора и седам осталих уређаја.
Извор: Независне
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.