RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Uništeno Jablaničko jezero

Jablaničko jezero u potpunosti je nestalo, što je dovelo do ekološke katastrofe i nestanka cjelokupnog ribljeg fonda.

Uzrok je to što je Elektroprivreda BiH nenajavljeno ispustila vodu na obližnjoj hidroelektrani.

Konjički ribari kažu da se ova katastrofa dešava posljednjih 40 dana.

U Organizaciji sportskih ribolovaca Konjic /OSR/ kažu da je u Jablaničkom jezeru boravilo dva miliona ribljih jedinki.

ljepot unutar 2

Sekretar ovog udruženja Mirsad Trešnjo rekao je Srni da je 900 hektara površine, na kojoj je bilo jezero, sada suvo i da je riječ o ekološkoj katastrofi.

“Nestalo je sve, riba i svi mikroorganizmi sa dna jezera. Procjene se mogu zasnivati na našim aktima i ribolovnoj osnovi i dokumentima koje su uradile naučno-istraživačke institucije, gdje je utvrđeno koliki je riblji fond, a to je oko dva miliona ribljih jedinii koje su boravile u ovom jezeru. Tu je deset vrsta riba”, naveo je Trešnjo.

On ističe da je riječ o neprocjenjivoj šteti po kompletnu floru i faunu.

“Za ovo je odgovoran onaj ko je ispustio jezero, a to je Elektroprivreda BiH”, kaže Trešnjo.

Iz ovog udruženja koje je upravlja ribolovnim područjem u opštini Konjic kažu da je potrebna reakcija tužilaštva.

Ističu da će trebati 30 do 40 godina da se sve vrati u prvobitno stanje.

Jablaničko jezero bilo je vještačko akumulaciono jezero na Neretvi i prostiralo se od Konjica do Jablanice, uz magistralni put M-17, dužine oko 30 kilometara, a najveća dubina bila je oko 80 metara.

Jablaničko jezero nastalo je 1953. godine izgradnjom brane na Neretvi, pet kilometara uzvodno od Jablanice.

Izvor: www.srna.rs

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.