RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

ВМБиХ: Одлука о усвајању Стратегије и Акцијског плана за борбу против корупције

Вијеће министара Босне и Херцеговине, на приједлог Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, донијело је данас Одлуку о усвајању Стратегије за борбу против корупције 2024.-2028. и Акцијског плана за проведбу Стратегије.

Доношење Стратегије и Акцијског плана усклађено је с 14 кључних приоритета које Босна и Херцеговина треба испунити за чланство у Еуропској унији. Приступање ЕУ-у стратешки је приоритет БиХ, а борба против корупције један је од кључних изазова владавине права, као и самоодрживог економског развоја и квалитете живљења сваког грађанина у БиХ.

Стратегија и Акцијски план, у чијој изради су судјеловали представници свих разина власти у БиХ, међународних организација и организација цивилног друштва, одражавају безувјетну опредијељеност за борбу против корупције и стварање системских рјешења за учинковито сузбијање корупције.

Стратегија и Акцијски план се састоје од пет међусобно повезаних компоненти: опћих принципа, визије, стратешких циљева и програма, те одговарајућих активности које требају допринијети остварењу визије и постављених циљева.

Опћи циљ Стратегије је установити приоритете на плану превенције корупције и борбе против корупције, принципе и механизме заједничкога дјеловања свих институција у БиХ, као и свих дијелова друштва на том пољу, те створити, односно унаприједити претпоставке за смањење стварне и перципиране разине корупције и афирмирати позитивне друштвене вриједности попут интегритета, одговорности и транспарентности.

Три главна стратешка циља су: ојачати сустав превенције и координацијских механизама; јачање механизама откривања и доказивања коруптивних казнених дјела и процесуирања починилаца те јачање међуинституционалне, регионалне и међународне сурадње, саопћено је из ВМБиХ.

Усвојено Извјешће о извршењу прорачуна за први квартал 2024.

Вијеће министара усвојило је Извјешће о извршењу Прорачуна институција Босне и Херцеговине и међународних обвеза БиХ за раздобље од 1. до 3. 2024. године, које ће Министарство финанција и трезора објавити на wеб-страници.

Укупно остварени приходи, финанцирање и примици на располагању институцијама Босне и Херцеговине у првом кварталу 2024. године износили су 327.138.627 КМ или 102 % у односу на 1/4 планираних прихода, финанцирања и примитака у прорачуну за 2023. годину.

Укупни расходи и издаци прорачуна институција БиХ у првом кварталу ове године износили су 279.446.223 или 87 % у односу на 1/4 средстава прорачуна за 2023. годину, без намјенских средстава, односно 46 % у односу на коригирани прорачун, који укључује додатна намјенска средства. Укупни расходи и издаци у првом кварталу 2024. године већи су за 37,5 милијуна КМ или 15% у односу на исто раздобље претходне године због повећања брутоплаћа и накнада запослених у институцијама БиХ и већег извршења текућих грантова и трансфера.

Све доспјеле обвезе по основи вањског државног дуга измирене су праводобно у укупном износу од 359.742.566,88 КМ, од чега се на отплату главнице односи 284.129.966,39 КМ, а на отплату камате, сервисних и других трошкова 75.612.600,49 КМ, саопћено је из Вијећа министара БиХ.

Усвојен Финансијски оквир за остваривање циљева одрживог развоја у БиХ

Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства финанција и трезора, усвојило је Финанцијски оквир за остваривање Циљева одрживог развоја (ЦОР) у Босни и Херцеговини.

Задужена је Дирекција за економско планирање БиХ да, у сурадњи са свим надлежним институцијама Босне и Херцеговине, и Развојним фондом Уједињених народа координира активности с циљем реализације инструмената из Оквира за финанцирање ЦОР-а у БиХ, те да о томе информира Вијеће министара БиХ.

Финанцијски оквир за остваривање ЦОР-а у Босни и Херцеговини је заједнички документ институција Босне и Херцеговине, Федерације Босне и Херцеговине, Републике Српске и Брчко дистрикта Босне и Херцеговине у сврху имплементације Оквира ЦОР-а у Босни и Херцеговини.

Сврха Финанцијског оквира за остваривање ЦОР-а у Босни и Херцеговини јест да институцијама на свим разинама власти у земљи понуди усуглашени сет кључних политика и финанцијских рјешења и инструмената, чијом проведбом би се значајно убрзао напредак у остваривању Агенде 2030, односно одрживог социоекономског развоја земље.

У том смислу, овај документ представља дугорочну платформу за институције на свим разинама власти за разматрање и операционализацију предложених кључних политика, финанцијских рјешења и инструмената за убрзање остварења ЦОР-а, саопћено је из Вијећа министара БиХ.

Радна скупина за израду Приједлога правилника о провођењу Закона о спречавању прања новца и финанцирања терористичких активности

Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства сигурности, донијело је данас Одлуку о именовању Радне скупине за израду Приједлога правилника о провођењу Закона о спречавању прања новца и финанцирања терористичких активности.

Рок за израду овог правилника је три мјесеца од дана доношења Одлуке, након чега ће бити достављен Вијећу министара БиХ на усвајање.

У Радну скупину именовани су представници Министарства сигурности БиХ, Државне агенција за истраге и заштиту – Финанцијско-обавјештајног одјела, агенција за банкарство Федерације БиХ и Републике Српске, ентитетских министарстава финанција те унутарњих послова, као и Полиције и Одјела за финанције Брчко дистрикта БиХ.

Усвајање овог правилника једна је од обвеза у процесу евалуације Монеyвал комитета Вијећа Еуропе у 5. кругу узајамног оцјењивања Босне и Херцеговине.

ЗАЈАМ ЗА УНАПРЕЂЕњЕ ЗЕМљИШНЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ У ФБиХ
Вијеће министара БиХ утврдило је Приједлог споразума о зајму (Пројект унапређења геопросторне инфраструктуре и процјене вриједности некретнина) између Босне и Херцеговине и Међународне банке за обнову и развој, који ће, с Основама за његово закључивање и приједлогом да за потписника одреди министра финанција и трезора БиХ, доставити Предсједништву БиХ у даљњу процедуру.

Циљ Пројекта је унапређење точности доступности информација о земљишној администрацији у Федерацији Босне и Херцеговине. Пројект се састоји из четири дијела, и то: Подршка за успостављање инфраструктуре просторних података, Успостављање Регистра зграда, Процјена вриједности некретнина и Изградња капацитета и управљање Пројектом.

Зајам у износу од 23.100.000,00 еура алоциран је на Федерацију БиХ – Федералну управу за геодетске и имовинско-правне послове, с роком отплате од 32 године, укључујући седам година граце периода.

СПОРАЗУМ ИЗМЕЂУ БиХ И УН-а
Вијеће министара БиХ утврдило је Приједлог споразума између Босне и Херцеговине и Уједињених народа у вези с Уредом резидентног координатора Уједињених народа у Босни и Херцеговини, који је предложило Министарство вањских послова.

Овим се преузима примјена споразума закљученог између Босне и Херцеговине и Програма Уједињених нација за развој (УНДП) од 7. 12. 1995. године, а потребне преинаке односит ће се на активности и особље Уреда резидентног координатора УН у БиХ у погледу регулирања његовог статуса и омогућавања несметаног наставка рада, након што је новом правном регулативом препознат као самостална јединица УН-а.

Закључивање овог споразума омогућит ће наставак и унапређење сурадње између Вијећа министара БиХ и Уреда резидентног координатора УН-а у БиХ у бројним подручјима, укључујући и провођење циљева одрживог развоја у БиХ.

Приједлог споразума с Основама за његово закључивање бит ће достављен Предсједништву БиХ уз приједлог да се привремено примјењује од дана потписивања, а за бх. потписника је предложен министар вањских послова.

РАТИФИКАЦИЈА СПОРАЗУМА БИХ – ИТАЛИЈА О УЗЈАМНОМ ПРИЗНАВАњУ ВОЗАЧКИХ ДОЗВОЛА
Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства вањских послова, утврдило је и упутит ће Предсједништву БиХ Приједлог одлуке о ратификацији Споразума између Вијећа министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Италије о узајамном признавању у области замјене возачких дозвола.

Споразумом, који су 7. 5. 2024. године у Сарајеву потписали министар комуникација и промета БиХ Един Форто и велепосланик Републике Италије у БиХ Марко ди Руца, успоставља се правни оквир за узајамно признавање возачких дозвола на основи реципроцитета, што је добра вијест за велики број грађана БиХ који живе у Италији и који рјешавање овог питања чекају од 2016. године.

Према Споразуму, уговорне стране узајамно признају важеће возачке дозволе у корист њихових власника који стјечу стални боравак на територију друге земље.

Споразум ступа на снагу 60 дана након његове ратификације у обје државе.

СУДЈЕЛОВАњЕ БИХ У ПРОГРАМУ КРЕАТИВНА ЕУРОПА У 2023. ГОДИНИ
Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова, усвојило је Информацију о судјеловању Босне и Херцеговине у програму Еуропске уније Креативна Еуропа у 2023. години.

У Информацији се наводи да још нису доступни службени резултати о прихваћеним пројектима, јер је процес евалуације у тијеку. Међутим, према већ доступним информацијама, 2023. година је била врло успјешна јер су пријавитељи из Босне и Херцеговине у оквиру програма Креативна Еуропа добили средства у укупном износу од 1.002.473,87 еура.

У потпрограму Култура, Босна и Херцеговина је имала 12 успјешних пријавитеља чији пројекти су подржани укупним износом од 350.961,66 еура. У потпрограму Медиа, пројекти четири успјешна пријавитеља из Босне и Херцеговине подржани су укупним износом од 491.517,25 еура. А у Међусекторскорн потпрограму пројект једног успјешног пријавитеља из Босне и Херцеговине подржан је износом од 159.994,96 еура.

ВИШЕГОДИШњИ КАПИТАЛНИ ПРОЈЕКТИ МИНИСТАРСТВА ВАњСКИХ ПОСЛОВА БиХ
Вијеће министара БиХ усвојило је Информацију о вишегодишњим капиталним пројектима Министарства вањских послова Босне и Херцеговине и задужило ово министарство да, у сурадњи с Министарством финанција и трезора, изврши пријенос неутрошених средстава по пројектима у 2024. годину.

Ријеч је о вишегодишњем капиталном пројекту – куповина, реконструкција, адаптација и опремање објеката за дипломатско-конзуларна представништва (ДКП) Босне и Херцеговине, који је Вијеће министара БиХ одобрило у коловозу 2018. године. У оквиру овог пројекта обавља се адаптација објекта у Лондону, санација сустава гријања у објекту у Бруxеллесу, реконструкција и адаптација објекта у Мадриду, адаптација објекта у Будимпешти, те опремање објеката у Загребу, Лондону, Ослу, Мадриду И Будимпешти.

Такођер, Информацијом су обухваћени вишегодишњи капитални пројекти куповине, реконструкције, адаптације и опремања објекта за смјештај ДКП Босне и Херцеговине у Црној Гори – Подгорица, реконструкције и опремања објекта за потребе ДКП БиХ у Бечу, те пројект посебне намјене под називом “Куповина објекта за потребе ДКП БиХ” на који се уплаћују средства од заједничке продаје објеката за које не постоји заинтересираност нити једне државе насљеднице бивше СФРЈ, а у складу с одлукама Вијећа министара БиХ.

САСТАНАК ПОДОДБОРА ЗА ИНОВАЦИЈЕ, ИНФОРМАЦИЈСКО ДРУШТВО И СОЦИЈАЛНУ ПОЛИТИКУ ЕУ – БиХ
Вијеће министара БиХ усвојило је Информацију Дирекције за еуропске интеграције БиХ о одржаном седмом састанку Пододбора за иновације, информацијско друштво и социјалну политику између Еуропске уније и Босне и Херцеговине

У складу с раније утврђеним дневним редом, на састанку који је одржан путем видеоконференције 19. 10. 2023. године, два изасланства размотрила су питања провођења Споразума о стабилизацији и придруживању, усклађивања законодавства, успостављања стратешког оквира и јачања институционалних капацитета у областима информацијског друштва и медија, социјалне политике и запошљавања, образовања и културе те истраживања и иновација.

Након састанка Еуропска комисија је доставила препоруке и листу питања које су институције у Босни и Херцеговини у обвези испунити, а додатне информације и документе доставити Еуропској комисији ради пружања информација по појединим питањима у свим областима које су биле предмет разматрања.

ИНФОРМАЦИЈА О САСТАНКУ ПОДОДБОРА ЗА ПОљОПРИВРЕДУ И РИБАРСТВО ИЗМЕЂУ ЕУ И БиХ
Вијеће министара БиХ усвојило је Информацију Дирекције за еуропске интеграције БиХ о одржаном седмом састанку Пододбора за пољопривреду и рибарство између Еуропске уније и Босне и Херцеговине, 16. 11. 2023. године.

Како се наводи у Информацији, два изасланства су размотрила питања проведбе Споразума о стабилизацији и придруживању у трговинским и тржишним аспектима, развоја билатералних трговинских односа у секторима пољопривреде и рибарства, пољопривреде и руралног развоја, фитосанитарне, ветеринарске и области сигурности хране те рибарства и аквакултуре.

У складу с устаљеном праксом, након одржавања састанка Еуропска комисија је у писаном облику доставила препоруке и попис даљњих активности које су институције у Босни и Херцеговини у обвези испунити.

УСВОЈЕН ПРИЛОГ ИНСТИТУЦИЈА ЗА РЕДОВИТО ГОДИШњЕ ИЗВЈЕШЋЕ О БиХ
Вијеће министара БиХ упознало се с Информацијом о изради и усвојило документ Прилог институција у Босни и Херцеговини за редовито годишње извјешће о Босни и Херцеговини за раздобље 15. 5. 2023. – 15. 3. 2024. године.

Дирекција за еуропске интеграције БиХ задужена је да овај документ преведен на енглески језик достави Еуропској комисији, као и додатне информације у случају потребе и на захтјев.

Прилог институција је документ који на сажет начин даје преглед искључиво остварених мјера, а које су релевантне за процес еуропских интеграција и побољшање функционирања сустава. Информације се прикупљају са свих разина власти, сукладно установљеној пракси. Годишње извјешће о Босни и Херцеговини Еуропска комисија објављује у оквиру Пакета проширења. Објава Пакета проширења за 2024. годину очекује се на јесен.

ПРОДУЖЕНА УПОТРЕБА ЕU LAISSEZ PASSERA ЗА ПОВРАТ/ПРОТЈЕРИВАњЕ БХ. ДРЖАВљАНА ИЗ ЊЕМАЧКЕ
Вијеће министара БиХ усвојило је Информацију о активностима Министарства сигурности БиХ у прихвату држављана БиХ који се враћају из Савезне Републике њемачке у Босну и Херцеговину на основу Еуропског путног листа за повратак (ЕU Laissez Passer).

На приједлог Министарства сигурности, за раздобље 30. 6. 2024. – 30. 6. 2027. године продужена је употреба Еуропског путног листа за повратак (ЕУ Лаиссез Пассер), изданог од стране надлежних тијела СР њемачке, који ће важити за држављане БиХ приликом њиховог поврата/протјеривања у Босну и Херцеговину. Министарство је задужено да прати овај процес и по потреби о њему информира Вијеће министара БиХ.

Иначе, у Информацији се каже да је у раздобљу од 3. 12. 2015. године, када је Вијеће министара БиХ одобрило употребу наведеног документа, па закључно с 31. 3. 2024. године, од надлежних тијела СР њемачке најављен долазак 3963 особа. Од тог броја у БиХ је враћен 1971 држављанин БиХ, а свеукупно 822 особе су прихваћене с ЕУ Лаиссез Пассер документом, 1085 с путовницом БиХ, 37 с особном исказницом БиХ и 23 с путним листом БиХ. Уз то, четири особе прихваћене су с валидном путовницом стране државе по основу принципа јединства обитељи с држављанином БиХ. Одбијен је прихват свеукупно 46 особа (38 је заустављено у њемачкој, а осам је враћено с аеродрома у Сарајеву) зато што је провјерама утврђено да нису држављани БиХ.

ПОВЕЋАН ПРИЛИВ МИГРАНАТА У ПРИВРЕМЕНИМ ПРИХВАТНИМ ЦЕНТРИМА
Вијеће министара Босне и Херцеговине усвојило је Информацију Министарства сигурности о повећаном приливу миграната и погоршању сигурносне ситуације у привременим прихватним центрима.

У Информацији се наводи да су у четири привремена прихватна центра у БиХ, укупног капацитета 4.592 мјеста, тијеком 2023. године просјечно боравила 1.504 мигранта, док су у прва два мјесеца 2024. године у овим центрима у просјеку боравиле 2.603 особе. Од краја 2023. године у свим привремених прихватним центрима дошло је до погоршања сигурносне ситуације, извршена су многобројна казнена дјела, укључујући и два убојства миграната.

Људски ресурси Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ који су ангажирани на осигурању ових центара изузетно су ограничени, те задовољавају само четвртину стварних потреба, а полицијски службеници изложени су свакодневном ризику и опасностима, наводи Министарство сигурности у Информацији и предлаже проширење постојећих капацитета привремених прихватних центара, као и активности на њиховом адекватном осигурању.

Вијеће министара БиХ задужило је Министарство сигурности – Службу за послове са странцима да изврши анализу постојећег стања и достави информацију у којој се предлаже број додатних мјеста у привременим прихватним центрима за смјештај миграната на подручју Унско-санског кантона, како би се избјегло погоршање сигурносне ситуације у случају изненадног повећаног приљева миграната.

Такођер, Министарство је задужено да сагледа могућности ангажмана приватних заштитарских агенција које би, у сурадњи с локалним министарствима унутарњих послова и уз финанцијску потпору међународних партнера, значајно унаприједиле укупну сигурност на подручјима гдје постоје привремени прихватни центри у Босни и Херцеговини.

О приведеним активностима Министарство ће информирати Вијеће министара БиХ у року од 30 дана.

ИЗВЈЕШЋЕ О УТРОШКУ СРЕДСТАВА ЗА САНАЦИЈУ ПОСљЕДИЦА ПОТРЕСА НА ПОДРУЧЈУ БЕРКОВИЋА
Вијеће министара БиХ усвојило је Извјешће Министарства сигурности о реализацији дијела средстава из Одлуке о одобравању средстава текуће прорачунске причуве Прорачуна институција Босне и Херцеговине и међународних обвеза Босне и Херцеговине за 2022. годину, а која су намијењена санирању посљедица потреса на подручју опћине Берковићи.

За ове намјене, поступајући сукладно одлуци Вијећа министара БиХ из просинца 2022. године, Министарство сигурности је на рачун Опћине Берковићи уплатило 1.000.000,00 КМ.

Од тога су утрошена средства у укупном износу од 974.670,09 КМ, и то 580.765,96 КМ као накнада штете за санацију објеката у приватном власништву и 321.987,85 КМ за санацију јавних и вјерских објеката.

Преостали износ средстава није утрошен због неријешених имовинских односа објекта Републичке управе за геодетске и имовинско-правне односе Републике Српске, који је Одлуком Скупштине опћине Берковићи о критеријима и начину расподјеле и утрошка одобрених средстава Вијећа министара БиХ за санирање посљедица потреса одређен као један од приоритета. Због тога је у скупштинску процедуру упућен приједлог за измјену ове одлуке како би била утврђена намјена утрошка преосталих средстава.

Министарство сигурности задужено је да накнадно достави извјешће о реализацији преосталог износа средстава из Одлуке о одобравању средстава текуће прорачунске причуве Прорачуна институција Босне и Херцеговине и међународних обвеза Босне и Херцеговине за 2022. годину.

САНАЦИЈА ПОСљЕДИЦА ПОТРЕСА НА ПОДРУЧЈУ СТОЦА И љУБИњА
Вијеће министара БиХ усвојило је Извјешће Министарства сигурности о реализацији дијела средстава из Одлуке о одобравању средстава текуће прорачунске причуве Прорачуна институција Босне и Херцеговине и међународних обвеза Босне и Херцеговине за 2022. годину, а која су намијењена санирању посљедица потреса на подручју града Стоца и опћине љубиње.

Министарство сигурности је, поступајући по одлуци Вијећа министара БиХ из студеног 2022. године, уплатило по милијун КМ Граду Стоцу и Опћини љубиње, те 50.000 КМ обитељи Елмире Сефо која је погинула у потресу.

У Извјешћу се наводи да су ова намјенска средства на подручју града Стоца утрошена за санацију кровова на јавним и објектима колективног становања и Основне школе Столац, израду громобрана на објектима колективног становања и извођење лимарских и браварских радова на објектима оштећеним у потресу.

На подручју опћине љубиње средства су утрошена за санацију јавних објеката (зграде Опћине и Дома здравља), те стамбених и помоћних објеката. Преостала су средства у износу од 21.502,79 КМ, која су намијењена за санацију оштећења зграде Опћинске управе.

Министарство сигурности задужено је да накнадно достави Извјешће о реализацији преосталог износа средстава из Одлуке о одобравању средстава текуће прорачунске причуве Прорачуна институција Босне и Херцеговине и међународних обвеза Босне и Херцеговине за 2022. годину.

РЕАЛИЗАЦИЈА ОДЛУКА О ПОМОЋИ СЛОВЕНИЈИ НА САНИРАњУ ПОСљЕДИЦА ПОПЛАВА
Вијеће министара БиХ усвојило је Извјешће Министарства сигурности о реализацији одлука Вијећа министара Босне и Херцеговине које се односе на пружање међународне помоћи Влади Републике Словеније.

У Извјешћу се наводи да је одлукама Вијећа министара БиХ за пружање помоћи Влади Републике Словеније у санирању посљедица поплава које су се десиле у коловозу 2023. године укупно одобрено 500.000,00 КМ из текуће причуве Прорачуна институција БиХ и међународних обвеза БиХ. Ова средства намијењена су финанцирању трошкова упућивања тимова за заштиту и спашавање, те је Федералној управи цивилне заштите одобрено 275.000,00 КМ, а Републичкој управи цивилне заштите Републике Српске 225.000,00 КМ.

Федерална управа цивилне заштите доставила је извјешће о утрошку средстава у укупном износу од 186.649,00 КМ, док средства у износу од 88.351,00 КМ није реализирала Кантонална управа цивилне заштите Кантона Сарајево, те је потребно извршити поврат ових средстава на Јединствени рачун трезора Босне и Херцеговине.

Републичка управа цивилне заштите Републике Српске од дозначених 225.000,00 КМ реализирала је 224.833,81 КМ.

С обзиром на то Република Словенија помоћ затражила путем Механизма цивилне заштите Еуропске уније, Министарство сигурности је с Еуропском комисијом потписало Уговор о рефундацији транспортних трошкова, те су на основу тога средства у укупном износу од 18.405,86 еура уплаћена у прорачун институција Босне и Херцеговине.

Министарство сигурности задужено је да, у сурадњи с Министарством финанција и трезора, достави инструкцију ентитетским управама цивилне заштите, у циљу поврата неутрошених средстава.

РЕАЛИЗАЦИЈА СРЕДСТАВА ГРАНТА У ПОДРУЧЈУ ЗДРАВСТВА
Вијеће министара БиХ усвојило је Извјешће Министарства цивилних послова о реализацији средстава по основу текућег гранта из 2022. године у подручју здравства и учинку додијељеног гранта.

Ради се о гранту „Суфинанцирање пројеката невладиних организација у подручју превенције ХИВ-а, туберкулозе и овисности у Босни и Херцеговини“ за 2022. годину, у оквиру којег су грант средства у укупном износу од 50.000,00 КМ додијељена за девет корисника

Осам корисника је доставило наративно и финанцијско извјешће о намјенског утрошку средстава, док један корисник није, нити је доставио доказ о поврату неутрошених средстава, те ће против њега бити покренут поступак пред надлежним тијелом.

На темељу извјешћа о реализацији средстава, утврђено је да је 33.239 изравних корисника кроз реализацију подржаних пројеката имало непосредан додир с активностима и резултатима пројеката. Кроз подржане пројекте значајно се допринијело подизању свијести о ХИВ-у и крвљу преносивим болестима, превенцији овисности о наркотицима и алкохолизму, бољем увиду у ризичне облике понашања затвореника као што су преваленција заразе ХИВ-ом и хепатитисом. Подигнута је разина информираности и повећана свијест о опасностима, трансмисији, превенцији и могућностима лијечења, те повећана заинтересираност циљних скупина.

ИЗВЈЕШЋА О РАДУ ТИЈЕЛА ФОРМИРАНИХ У ВЕЗИ С ПРОБЛЕМАТИКОМ ТРГОВСКЕ ГОРЕ
Вијеће министара БиХ усвојило је Извјешће Министарства вањске трговине и економских односа о раду Координацијског тијела, Експертног тима и Правног тима у вези с проблематиком одлагања радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива на локацији Черкезовац, Трговска гора, Опћина Двор, Република Хрватска.

У Извјешћу су наведене активности Координацијског тијела, Експертног и Правног тима те околности у којима дјелују, у сурадњи с надлежним институцијама у Босни и Херцеговини.

Координацијско тијело, Експертни тим и Правни тим формирани су одлукама Вијећа министара БиХ с циљем спречавања изградње одлагалишта радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива на Трговској гори.

РАЗМАТРАНО ПИТАњЕ ГРАНИЧНЕ ЦРТЕ ИЗМЕЂУ БиХ И ЦРНЕ ГОРЕ
Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова, усвојило је Извјешће о раду Државног повјеренства за границу Босне и Херцеговине, за раздобље српањ – листопад 2023. године.

Како се наводи, у извјештајном раздобљу су с представницима Црне Горе настављени разговори о обиљежавању граничне црте између двију држава. У том контексту, одржана су два заједничка састанка стручних радних скупина, и то у Никшићу 18. 7. 2023. године и Мостару 19. – 20. 10. 2023. године.

У извјештајном раздобљу није било активности по питању рјешавања граничних питања с Републиком Хрватском и Републиком Србијом.

ИЗВЈЕШЋЕ ПО ОДЛУЦИ О ОДОБРАВАњУ СРЕДСТАВА ТЕКУЋЕ ПРИЧУВЕ
Вијеће министара БиХ усвојило је Извјешће Генералног тајништва Вијећа министара Босне и Херцеговине по Одлуци о одобравању средстава текуће причуве Прорачуна институција Босне и Херцеговине и међународних обвеза Босне и Херцеговине

Извјешће се односи на одлуку којом је Вијеће министара БиХ 5. 8. 2019. године одобрило 450.000,00 КМ из текуће причуве за 18 корисника, који су били дужни путем Министарства вањске трговине и економских односа, односно Министарства цивилних послова извјешћа о намјенском утрошку доставити Генералном тајништву Вијећа министара БиХ.

УСВОЈЕНА ИЗВЈЕШЋА О РАДУ
На сједници су усвојена појединачна извјешћа о раду за 2023. годину укупно 50 институција које за свој рад одговарају Вијећу министара БиХ.

У оквиру ове точке усвојена су појединачна извјешћа о раду свих девет државних  министарстава те сталних тијела Вијећа министара БиХ (Генерално тајништво, Уред за законодавство, Дирекција за еуропске интеграције и Дирекција за економско планирање), као и бројних агенција те института и других управних организација.

ИМЕНОВАњА
Вијеће министара БиХ размотрило је Мишљење Агенције за државну службу БиХ с натјечајном документацијом и за руководећег државног службеника – тајника с посебним задатком у Министарству за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине и именовало Едину Имамовић, најбоље рангираног кандидата након завршене процедуре јавног натјечаја.

Вијеће министара БиХ усвојило је Информацију о истеку мандата директору Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова Марку Вујевићу.

Министарство сигурности задужено је да проведе натјечајну процедуру за ову позицију, с обзиром да актуалном директору Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова четверогодишњи мандат истјече 4. 8. 2024. године.

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЈЕШАВАњЕ ПРОБЛЕМАТИКЕ „ПРОФЕСИОНАЛНИХ ЖАЛИТЕљА“
Вијеће министара БиХ задужило је Агенцију за јавне набаве БиХ да размотри проведивост Иницијативе са 7. сједнице Повјеренства за борбу против корупције Заступничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине одржане 16. 5. 2024. године за измјене Закона о јавним набавама Босне и Херцеговине с циљем рјешавања проблематике „професионалних жалитеља“.

ОДОБРЕН УЛАЗАК И БОРАВАК У БИХ ПАЛЕСТИНЦУ КОЈИ ЈЕ СРОДНИК ДРЖАВљАНА БиХ
Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства сигурности, донијело је Одлуку о одобравању уласка и боравка у Босну и Херцеговину под посебним увјетима држављанину Палестине који је сродник држављана Босне и Херцеговине, саопћено је из ВМБиХ.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.