На мјесном гробљу у Ражљеву код Брчког данас је служен парастос Бошку Перићу Пеши прослављеном команданту специјалне јединице „Пеша“ и погинулим припадницима ове јединице, Прве посавске бригаде Војске Републике Српске.
Долазећи на његов гроб, на дан његове погибије, Пешини саборци, пријатељи и комшије већ 30 година сјећају се свог команданта и истичу да сјећање на Пешу не блиједи. Драгиша Секулић бивши начелник штаба Прве посавске бригаде Војске Републике Српске каже да је ова јединица којом је командовао Бошко Перић Пеша била оспособљена за најсложеније војничке задатке и да их је покојни Пеша успјешно и професионално водио.
„Јединица је била увијек војничким рјечником речено на „готовс“ и била је подршка у сваком смислу ријечи борцима на првим линија фронта“, истиче Секулић и додаје да је Пеша био вођа који је имао харизму и ишао испред својих војника и био први међу најбољима. Каже да је његова јединица часно бранила спрски народ поштујући непријатеља и обичаје рата и никада не кршећи Женевску конвенцију.
Специјална јединица „Пеша“ формирана је првог априла 1993. године. За вријеме одбрамбено – отаџбинског рата погинуло је 19 припадника ове јединице међу којима је и легендарни командант Бошко Перић Пеша.
Радивоје Ђукић, ветеран специјалне јединице „Пеша“ говорећи о ратном путу легендарног команданта каже да је Пешин допринос за српски народ огроман.
„Био сам у непосредној близини када је погинуо наш командант, близу мјеста Лисача. Пробали смо ослободити заробљене припаднике наше војске. Током борбе је пала бомба и једна гелер је погодио иза уха са лијеве стране Пешу који је недуго потом подлегао од задобијене ране“, каже Ђукић и додаје да се на данашњи дан сјећају не само покојног Бошка Перића Пеше него свих припадника ове јединице који су дали оно највредније, а то је своје животе.
Сенка Перић, сестра покојног Бошка Перића Пеше каже да се сваке године са његовим саборцима и пријатељима окупе на мјесном гробљу гдје се сјете брата и вође јединице.
„Данашњи дан је најжалоснији дан у животу наше породице, пуно нам недостаје и поносни смо на њега. Да није погинуо данас би имао 53 године и сигурно своју породицу“, кроз сузе прича сестра покојног Пеше.
Пеша је један од најмлађих старјешина Војске Републике Српске који је погинуо на мајевичком ратишту 14. новембра 1994. године, у покушају спасавања 74 заробљена борца Прве мајевичке бригаде на мајевичком брду Мала Јелица. Бошко Перић Пеша је у току одбрамбено-отаџбинског рата одликован „Медаљом мајора Милана Тепића“, а постхумно и „Орденом Обилића”.
Специјална јединица „Пеша“ је водила борбе на брчанском ратишту, Мајевици, Орашју, Озрену, сарајевском ратишту, борбама у Гламочу, Мркоњић граду и свуда гдје је било потребно бранити српски народ.
Након молитвеног помена на Пешином гробу у родном Ражљеву, вијенце и цвијеће положили су његови ратни другови бројне делегације и удружења из Брчког, мјештани Ражљева те представници српских политичких партија.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.