U studijskom posjetu Brčko distriktu danas je boravilo 10 studenta sa Sveučilišta „Klemson“ iz američke savezne države Južna Karolina. Razlog posjeta je upoznavanje sa funkcioniranjem distrikta Brčko kao specifičnog političkog sustava. O tome im je danas u gradskoj vjećnici govorio brčanski dogradonačelnik Anto Domić.
Riječ je o studentima koji se u okviru programa studiranja u inozemstvu nalaze u višemjesečnom posjetu Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, gdje slušaju i polažu pet predmeta koji će im biti priznati po povratku u SAD.
U okviru predmeta „Balkan: politika i sukobi“, uz predavanja koja slušaju, važan dio su i posjeti regionu. Tako su nakon boravka u Mostaru i Sarajevu došli u Brčko, a nakon toga će još upoznati i Banjaluku. Predstavnica ove grupe studenata, Jessica Collins, je rekla da im je želja izravno od političkih lidera čuti kakva je politička situacija na Balkanu.
“Veoma nam je drago što smo danas imali priliku upoznati dogradonačelnika Domića i čuti od njega kako su se stvari ovdje dešavale i razvijale u političkom smislu od 1990-ih do danas”, kaže Collins.
Ovo nije prvi slučaj da se za politički ustroj Brčko distrikta zanimaju studenti iz Sjedinjenih američkih država, ali i drugih zemalja, jer je i ranije često bilo ovakvih studijskih posjeta.
O povijesti koja je predhodila osnivanju distrikta Brčko i trenutačnom političkom ustroju i funkcioniranju studentima je predavanje održao dogradonačelnik Anto Domić.
“Politički sustav Bosne i Hercegovine, a posebno distrikta Brčko je izuzetno složen, ali je privukao mnogo zanimanja studenata. Ja mogu samo pretpostaviti, iako je pretpostavka majka svih pogrešaka, da mi mislimo da znamo o ustrojstvu Bosne i Hercegovine sve, pa da to onda ne trebamo ni izučavati. A stranci kada dolaze njima zvuči zanimljivo da je Bosna i Hercegovina organizirana kao država dva entitetata i Brčko distrikta, koji nije entitet, gdje žive tri konstitutivna naroda, gdje je pola države federacija kao politički sustav a pola republika, gdje se tu sad uklapa i Brčko distrikt kao specifična multietnička jedinica lokalne samouprave. To stvara veliki interes kod mnogih osoba, ne samo studenata. Dolazilo je ovdje i nekoliko profesora iz USA, koji su pisali znanstvene radove o Brčkom i pokušavali razjasniti što je to Brčko distrikt, kako je nastao, kako funkcionira, i kakav uticaj ima na ostatak Bosne i Hercegovine”, kazao je Domić.
Američki student nakon posjeta gradskoj vijećnici i predavanja koje su tamo odslušali posjetili su i prostorije Skupštine Brčko distrikta, gdje su se također zanimali za funkcioniranje ove specifične jedinice lokalne samouprave.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.