RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčanski novinari organizovali mirni protest

Brčanski novinari i televizijski snimatelji na Trgu mladih organizovali su polusatni mirni protest kako bi, kao i njihove kolege u ostatku BiH, izrazili svoje nezadovoljstvo zbog sve učestalijih napada na medijske radnike u cijeloj zemlji.

Novinarka Alma Kajević, kazala je da smatra da društvo u kome nije omogućena sloboda izražavanja i gdje novinarima nije omogućeno da slobodno izvještavaju, te se odobrava nasilje nad njima, nije demokratsko i niko ne želi da živi u takvoj zemlji.

„I u Brčkom je bilo napada na novinare i medijske radnike. U BiH djeluje nekoliko društava novinara, a nekoliko njih u Brčkom ima svoje aktive i sekcije i svi su deklarativno tu da zaštite novinare. Ali mislim da bi to trebalo institucionalno riješiti, kao i da vlast u BiH treba povesti više računa o slobodi medija, a ne da stane na stranu ugnjetavanja istih“, kazala je Kajević.

Televizijski snimatelj Srđan Rakita stava je da se napadi na novinare ne smiju dešavati, da je to strašno i to osuđuje.

“Televizijske ekipe su upravo često na udaru, odnosno često se dešava da budu napadnuti. Tu su i politički motivisani napadi, ali i uopšte građani nemaju neku svijest da ja samo radim svoj posao. To je isto kao da napadnete čovjeka koji na primjer radi fasadu na zgradi”, dodao je Rakita.

Predsjednik Kluba novinara Bosanska posavina BH novinari Admir Kadrić, naglasio je da bi jedno od rješenja ovakve situacije bilo da se kroz zakon uvede da su novinari na zadatku službena lica i da ih tako tretiraju svi koji ih moraju zaštiti.

“Da je napadnut policajac, službenik ili sudija, cijela zajednica bi reagovala. Samo u ovoj godini u BiH je zabilježen 41 napad na novinare. U posljednje tri godine na području Distritka smo registrovali dva napada na novinare u Brčkom. Specifično je da je u jednom od tih slučajeva napadač dobio kaznu od godinu dana uslovno. Što se tiče posljednjeg napada na kolegu iz Banja Luke, Udruženje BH novinari je o tome obavijestilo sve međunarodne institucije i one su reagovale, tako da od vlasti traže da naprave zakonske norme po kojima će novinari biti zaštićeni, te da se napad na novinara ocjenjuje kao najveći atak na demokratiju”, pojasnio je Kadrić.

Anketirani građani Distrikta, također su mišljenja da je nedostatak zakona razlog što se novinari napaduju sve češće, da su trenutno u odnosu jednom raspoloženju u društvu najizloženija profesija neugodnostima, da je to neshvatljivo i da novinare, koji pokušavaju objektivno i realno izvještavati, što prije treba pravno zaštiti.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.