Велики број радника сусреће се са неким од облика дискриминације на послу или мобинга али су ријетки они који то желе и могу јавно испричати и пријавити надлежним институцијама.
Из Синдиката Брчко дистрикта подсјетили су све раднике да имају право на заштиту од дискриминаторског понашања послодовца и позвали их да уколико имају лоша искуста иста пријаве надлежним органима.
„Важно је нагласити је да сваки радник има право на заштиту од дискриминације, те према Закону о раду Брчко дистрикта радник може тражити заштиту од послодавца. Уколико послодавац не предузме потребне радње у прописаном року, радник може поднијети и тужбу надлежном суду“, рекао је координатор Синдиката Брчко дистрикта, Предраг Марјановић и додао да је важно навести да радник када покрене судски спор има предност, јер је тада на послодавцу терет доказивања да није било дискриминације.
„Битно је да радник у том случају изнесе чињенице које оправдавају сумњу да је послодавац поступио супротно закону. Захтјеви које радник може поставити јесу: забрана предузимања радњи којима се врши дискриминација као и накнада штете, а предвиђене су и новчане казне према послодавцу,“ навео је Предраг Марјановић и подсјетио да радник има и могућност да се жали Омбудсману за људска права БиХ у складу са позитивним прописима у БиХ.
Он је рекао да ће Синдикат дистрикта пружити сву неопходну помоћ код случајева дискриминације или мобинга и да се исти могу пријавити и брчанском Синдикату директно.
У Брчко одистрикту, према ријечима угледног брчанског адвоката Миленка Марјановића, не постоји посебни Закон о дискриминацији на радном мјесту и мобингу.
„Закон о раду Брчко дистрикта БиХ, као облике дискриминације, познаје узнемиравање на раду и мобинг, забрањује наведено понашање, те обавезује послодавца да предузима мјере са циљем спријечавања свих облика дискриминације као и да се уздржава од предузимања мјера према раднику који се жали на дискриминацију и мобинг”, рекао је адвокат Миленко Марјановић.
Он је напомену да би законодавац у Брчко дистрикту, а то је локална Скупштина, требао што прије усвојити посебан Закон о дискириминацији на радном мјесту и Закон о мобингу, те да би се тиме уредила и та правну област.
Из брчаске Скупштине су потврдили да је мобинг дефинисан Законом о раду Брчко дистрикта, док Закон о забрани дискриминације постоји на нивоу БиХ и као такав се примјењујењ и код нас.
Како смо сазнали у разговору са нашим саговорницима у претходним годинама забиљежено је више случајева мобинга и дискриминације по разним основама.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.