RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Брчко: Обиљежено 106 година од ослобођења града у Великом рату

У организацији Конзервативног клуба данас је код Добриног споменика у Брчком обиљежена 106. годишњица ослобађања Брчког у Првом свјетском рату. Вијенце и цвијеће на Добрин споменик осим организатора положили су и сви представници српских политичких странака у Скупштини Дистрикта као и гости из Републике Србије, чланови Удружења за његовање традиције ослободилачких ратова до 1918. године из Лознице.

Члан Организационог одбора за обиљежавање годишњице Синиша Милић рекао је новинарима да је важно обиљежавати овакве датуме из српске историје чиме се одаје почаст за више од 1,2 милиона српских жртава у Великом рату, који су борећи се за слободу дали своје животе и нашли се на правој страни историје.

„Важно је да се ови датуми не забораве нарочито због покушаја ревизије историјских догађаја, узрока, посљедица и тока Великог рата и посебно због оних који су одговорни за Велики рат и њиховог покушаја да промјене ток историје са дугорочним посљедицама које се и данас осјећају и наша је дужност и обавеза да освјетљавамо све оно што се дешавало у нашој прошлости да имамо свјетлију будућност“, истиче Милић.

Милош Суботић у име Конзервативног клуба који традиционално организује овај догађај каже да су са посебном пажњом угостили пријатеље из Србије са којима заједно раде на његовању традиције и културе сjећања на жртве Првог свјетског рата.

„Окупљамо се сваке године у великом броју и радује све већи број грађана окупљених око Добриног споменика што буди сјећање и успомену на ослобођење и уједињење Срба у том времену“, наводи Суботић.

Даница Веселиновић из Удружења за његовање традиције ослободилачких ратова до 1918. године из Лознице каже да се на овај начин млади подсјећају на чињенице да су српски јунаци дали своје животе тада за слободу данас.

Предсједник Конзервативног клуба Брчко Цвијан Пајкановић испричао је новинарима детаље из историје када је српска ослободилачка војска умарширала у Брчко на данашњи дан прије 106 година.

„Када је Пети пук српске војске ушао у Брчко дочекан је са радошћу и весељем, а шпалир грађана дочекао је војску и засипао цвијећем чак се и коло играло и пјевало. Краљ Александар је у знак захвалности у свом срцу држао Брчко као драг град и одужио се грађанима подигавши два спрата Трговачке школе на садашњој згради Четврте основне школе у Брчком“, испричао је Пајкановић.

Током обиљежавања годишњице ослобођења Брчког изведен је кратак културни програм, а претходио му је парастос који је служен за све српске жртве страдале у Великом рату.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.