RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

У Брчком одржан округли сто „Невидљиве ране: Правни и друштвени изазови за жртве ратне тортуре“

Фото: Владимир Матијевић

У организацији Удружења за помоћ жртвама и преживјелим сексуалног насиља у рату „СУЗЕ“ и „Удругом заточених – Удружење логораша” те помоћ уз Удужења грађана “Вива жене” данас је у Брчком одржан округли сто под називом „Невидљиве ране: Правни и друштвени изазови за жртве ратне тортуре“.

Предсједница Удружења за помоћ жртвама и преживјелим сексуалног насиља у рату „СУЗЕ Брчко Адила Суљевић рекла је да је циљ данашњег округлог стола препознавање проблема са којима се суочавају жртве ратне тортуре са посебним нагласком на стигму о женама силованим у рату и законима који се баве питањима помоћи и заштите преживјелих жртава.

„Подршку очекујемо и од друштва, институција и заједнице. Кроз ово предавање данас осврнула сам се на то зашто смо стигмазиране и покушала да нађем јасне одговоре за то“, поручила је Суљевић.

Фото: Владимир Матијевић

Градоначелник прим. др Зијад Нишић присуствовао је данашњем округлом столу и том приликом истакао да жене које су претрпјеле сексуално насиље имају невидљиве ране које су итекако видљиве у психичкој сфери, као и да је стигматизација жртава сексуалног насиља велики проблем.

„Постоји и такозвани трансгенерацијски пренос трауме када цијела породица, на неки начин трпи те трауме“, истакао је градоначелник Нишић те нагласио да је једна од приоритетних одговорности власти законско уређење ове области.

Елмир Ибралић, педагог и психолог у Центру за терапију и рехабилитацију „Вива жене“ из Тузле каже да су жртве сексуалне тортуре у рату третиране кроз споредне законе као што су Закон о цивилним жртвама рата што их не препознаје као посебну категорију жртава.

„На неки начин су препознате у закону али се не третирају као посебна категорија што би било пожељно, јер друштво не размишља о том степену компензације за претрпљену бол што је увредљиво за жртве и што их задржава у том положају стигме“, поручио је Ибралић.

Округли сто је одржан у склопу пројекта који се бави унапређењем положаја жртава рата и свједока ратних злочина, финасира га Европска унија, а спроводи УНДП.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Stvari koje mnogi ne znaju o suzama

Radio Brčko