У организацији Координатора канцеларије Брчко дистрикта при Савјету министара БиХ и Одјељења за европске интеграције, те уз подршку Популационог фонда УН, у Брчком је током минулог викенда одржана дводневна радионица на тему изградње мира међу младима са циљем смањене дискриминације према националним мањинама и угроженим категоријама становништва.
„Дискриминација према овим категоријама становиштва постоји али фокус треба ставити на буђење свијести код шире јавности о смањењу дискриминације,“ рекао је Емин Фафулић представник Савјета националних мањина Федерације БиХ.
„Разговарали смо о елементима мира, првенствено о стереотипима и разним предрасудама, те дискриминацији која се дешава у нашем друштву. Група је била хетерогена, имали смо представнике све три нације и друге учеснике који су на неки начин дискриминисани“, рекао је Фафулић додавши да се дошло до закључка како је дискриминација присутна у свим областима и код многих грађана који су у свакодневном животу жртве дискриминације.
Према његовим ријечима овакве и сличне радионице су најбољи начин да се пробуди свијест како је дискриминација свуда око нас, те да се преко радионица са младима приближи овај проблем.
„У будућности ће ове радионице бити прилика да млади чују шта је то дискриминација и да чују која ријешења постоје за те случајеве“, навео је Фафулић рекавши да се активности неће завршити само на радионицама за младе, него и на кампањама о подизању свијести о дискриминацији.
Наташа Дамјановић предсједница новооснованог удружења „Вјера и нада“ које окупља лица обољела од мишићне дистрофије каже да су ова лица свакако дискриминисана у свим областима, посебно када је ријеч о несметаном приступу одређеним установама у граду.
Она сматра да се овакве радионице требају одржавати чешће и да сви који су угрожени или дискриминисани требају указати на свој положај у друштву.
Активистица Индира Мухаремовић каже да дискриминацију срећемо на сваком ћошку и да је то посљедица друштва у којем млади расту.
„Треба укључити све, а посебно укључити родитеље у процес сазнавања о дискриминацији“, закључила је Мухаремовић.
Са радионице су позвали све надлежне институције да својим активностима промовишу мир и подигну свијест о положају ових категорија становништва у друштву.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.