RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Брчко: Одржано предавање за просвјетне раднике о дијабетесу

Фото: Анђелка Ђурић

Удружење дијабетичара Брчко дистрикта у склопу пројекта “Не боли, али може да разори” данас је организовало едукацију просвјетних радника о дијабетесу  у просторијама Омладинског центра. Такође, представљен је и „Приручник о дијабетесу код дјеце и младих“ аутора предсједника овог удружења Ђорђа Вуковића, док је рецензент специјалиста педијатар, субспецијалиста педијатријске ендокринологије и дијабетологије професорица др Алма Торомановић из Тузле.

Фото: Анђелка Ђурић

Предсједник Удружења дијабетичара Брчко Ђорђе Вуковић каже да им је ово посљедња активност у склопу шестомјесечног пројекта „Не боли али може да разори“ на подручју Брчко дистрикта.

„Едукацијом просвјетних радника желимо да олакшамо извођење наставе између наставника и ученика са дијабетесом, јер нам се све више јавља дјеце са дијабетесом предшколског узраста, а са друге стране на тај начин подижемо и свијест о дијабетесу“, истакао је Вуковић.

Према његовим ријечима, наставници из неког страха покушавају да удаље дјецу са дијабетесом и да они желе да олакшају наставницима како би се безбрижно одвијала настава, екскурзије и све школске активности.

Специјалиста педијатар, субспецијалиста педијатријске ендокринологије и дијабетологије професорица др Алма Торомановић из Тузле каже да у посљедњих десет година све више оболијева и старијих и млађих особа од дијабетеса.

Фото: Анђелка Ђурић

„С обзиром да расте учесталост гојазности код дјеце и адолесцената, те поред дијабетеса типа 1, расте и учесталост дијабетеса типа 2 код дјеце. Стога је информисаност наставника у школама изузетно важна за ове пацијенте али и за њихове родитеље, јер збрињавање дјеце са дијабетесом подразумијева читав низ корака“, навела је др Торомановић.

Према њеним ријечима, ти пацијенти морају измјерити шећер у крви, испланирати оброке, односно израчунати колико угљених хидрата у њиховом оброку има, а прије оброка морају дати инзулин и израчунати дозу инзулина на темељу оброка и нивоа шећера у крви.

Ниво шећера у крви треба се мјерити два сата послије оброка.

„Такође, прије, током и послије физичке активности мора се мјерити ниво шећера у крви. Дјеца са дијабетесом не смију бити дискриминисана, те они са својим вршнјацима морају ићи на излете и екскурзије, док су родитељи дужни да информишу наставнике о својој дјеци да не би дошло до компликација међу којима је најчешћа хипогликемија“, истакла је др Торомановић.

Према подацима Међународне дијабетичке федерације и Свјетске здравствене организације око 425 милиона људи (једна од 11 особа) у свијету живи са дијабетесом, а процјене су да ће до 2040. године овај број нарасти на 642 милиона. У БиХ око 400.000 људи живи са дијабетесом.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.