RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Брчко: Полагањем вијенаца на Добрин споменик обиљежен Дан примирја

Фото: Миљана Ђурђевић

Представници Завичајног удружења Срба „Херцеговина“ у Брчком данас су полагањем вијенца на споменик Добросаву Добри Јовановићу и солунским добровољцима, који се налази у градском парку, обиљежили  Дан примирја који се широм свијета обиљежава у знак сјећања на 11. новембар 1918. године, када су силе Антанте потписале примирје са Њемачком и тиме окончале Први свјетски рат.

Предсједник Завичајног удружења Срба „Херцеговина“ у Брчком Ристо Шолаја каже да они традиционално сваке године 11.11. у 11 часова полажу вијенац на споменик Добри Јовановићу, оног момента када је и потписано примирје у Паризу.

Фото: Миљана Ђурђевић

„То је једна од најславнијих борби српског народа кроз историју, којих има пуно. Али једноставно они су се после голготе као феникс дигли и бржи су били од аустроугарске коњице“, истиче Шолаја.

Он се овом приликом присјетио српског војничког гробља „Зејтинлик“ у Солуну и великог човјека и историчара чика Ђорђа.

„Нажалост умро је чика Ђорђе који је знао историју читавог српског народа, колико је учесника било у Првом свјетском рату, колико их је страдало на голготи албанској и једноставно знао је све те  податке”, рекао је Шолаја.

Српско војничко гробље на Зејтинлику се налази у Солуну и у његовом склопу су смјештени гробови српских, француских, италијанских, енглеских и руских војника погинулих у борбама и пробоју Солунског фронта у Првом свјетском рату.

Дан примирја у Првом свјетском рату представља велики датум за српску историју, јер је послије четири године голготе српски народ, уз велике жртве, успио да оствари историјску побједу над непријатељем. Као главни мотив за амблем Дана примирја користи се цвијет Наталијина рамонда. Ријеч је о угроженој врсти цвијета која расте на истоку Србије и на планини Ниџе, на највишем врху Кајмакчалана, на којој је српска војска, под командом војводе Живојина Мишића, водила жестоке борбе против Бугара, током стварања предуслова за пробој Солунског фронта.

Симболика цвијета је вишеструка, како због станишта, тако и због имена. Цвијет је назван по краљици Наталији Обреновић, а познат је као цвијет феникс, односно чак и када се потпуно осуши, ако се залије, Наталијина рамонда може да оживи, што указује и на васкрснуће српске државе из пепела послије Првог свјетског рата.

Примирје у Првом свјетском рату потписано је у шуми код француског града Компјења, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, и било је на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.