Широм свијета обиљежава се Међународни дан писмености, 8. септембар.
Идеја о обиљежавању Међународног дана писмености појавила се у септембру 1965. године у Техерану, на Свјетској конференцији министара образовања о теми искорјењивања неписмености.
Као дан обиљежавања одабран је 8. септембар, а УНЕСКО је обиљежавање почео 1966. године. Његов циљ је да истакне важност писмености за појединце, заједницу и друштво.
Према подацима УНЕСКО-овог Института за статистику, 757 милиона одраслих људи у свијету и даље је неписмено, а двије трећине тог броја чине жене.
Према подацима Агенције за статистику Босне и Херцеговине који су прикупљени из Пописа становништва, домаћинстава и станова из 2013. у Босни и Херцеговини живи готово 90.000 неписмених особа. С обзиром да живимо у времену када технологија свакодневно напредује, ово су поражавајући подаци.
Предсједник Одбора за стандардизацију српског језика Срето Танасић је рекао за Срну да код Срба није велики проценат потпуно неписмених, али да је слаб ниво функционалне писмености, која подразумијева могућност да се добро влада стандардним или књижевним језиком.
“Проценат неписмених у основном значењу да знају прочитати и разумети нешто је близу нуле, али ту треба додати и један број оних који знају прочитати и потписати се, али врло лоше владају техникама читања и разумевања прочитаног, па би се тај проценат могао још мало подићи”, рекао је Танасић поводом Међународног дана писмености – 8. септембра.
Најчешће грешке у јавној ријечи су, додао је он, различитог типа, употребљавају се ријечи страног поријекла на неправилан начин, а присутно је често и непознавање граматике, структуре српског језика и коришћење поштапалица.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.