Изузетно топло вријеме и високе температуре ваздуха не погодују озимим културама које су засађене јесенас, сазнали смо од Драге Новаковића предсједника Удружења пољопривредника „Сава“ Брезово Поље.
Према његовим ријечима у ово доба године за пшеницу, јечам и зоб који су посијани јесенас, највише погодује снијег висине до 15 центиметара који би их заштитио од промрзавања и уништавања сјемена и стабала те наглог раста ових озимих култура.
Драго Новаковић тврди да ће тренутне временске прилике утицати на смањени принос ових култура у вријеме жетве.
Заштита озиме пшенице и јечма састоји се у заштити од корова која може бити прије сјетве, послије сјетве, прије ницања и послије ницања сјемена и корова. Стручњаци истичу да се осим заштите од корова пшеницу заштићује од штетника (лисне уши, лема, жичњаци) и болести (палеж класа, вируса жуте куге жита,пјегавост листа и пљевица, пепелница, хрђе, полијегање, фузариозе и др.).
У правилу се јесенска заштита од корова не сматра оправданом, јер већина корова није никла па се заштита ради напамет, осим ако познајемо парцелу и знамо да је прије била велика закоровљеност коровима који ничу заједно са пшеницом. Корови озимој пшеници и јечму не наносе штете све до фазе бусања што је 30 – 40 дана након сјетве, додају стручњаци.
Млада пшеница за сада одолијева температурним шоковима. Не покаже ли зима право лице, а хладноћа и снијег на пољима не одраде своју санитарну улогу, појавиће се болести. Неће поштедјети ни уљану репицу. Све ће те културе убрзо тражити појачану заштиту и прихрану, а она ће ове године бити екстремно скупа и једини спас за ратарску производњу јесте да цијена ратарских производа остане на овим нивоима, да се колико-толико неутрализује ово велико поскупљење репроматеријала, закључили су стручњаци.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.