Подручје Брчко дистрикта требало би до краја 2024. године да се у потпуности очисти од заосталих минско-експлозивних средстава, те да се након тог преда крајним корисницима на управљање и коришћење.
Представница НВО „Посавина без мина“ Свјетлана Павловић рекла је да је у току имплементација пилот пројекта у Брчком под називом „Дигитално управљање деминираним земљиштем Босне и Херцеговине“.
„Ово је значајно за Брчко које је изузетно пољопривредни крај и више од 75 одсто од 493 километра квадратна, колико је површина Дистрикта је под обрадивим и шумским површинама“, рекла је Павловић.
Пилот пројекат који се проводи на нивоу Босне и Херцеговине, тиче се успостављања геопросторне базе података. Иста је сачињена од података о деминираним земљиштима, земљиштима која су преостала за деминирање, као и подацима о жртвама мина на подручју Брчко дистрикта БиХ.
Павловић каже да је циљ да сви доступни подаци о деминираном земљишту буду на једном мјесту доступни свим корисницима, док се деминирање не заврши подаци би били корисни Цивилној заштити, ватрогасцима и другим службама које су повезане са вандредним ситуацијама, а након деминирања ти подаци би били корисни Одјељењу за пољопривреду Владе Дистрикта.
БиХ је ратификовала и Отавску конвенцију која говори о жртвама мина и према њој, након завршетка деминирања држава је дужна да води рачуна о жртвама од мина, али о њима података на једном мјесту нема.
„Мишљења смо да би и Одјељење за здравство и Завод за запошљавање у Брчком требали имати и базу података о људима који су настрадали од мина како би имали бољи увид у њихово лијечење или евентуално запошљавање“, истакла је Павловић.
Досадашња имплементација пројекта финансирана је од стране Републике Кореје путем ИТФ Словеније, а по завршетку исти ће се предати на кориштење Одјељењу за јавну безбједност Владе Брчко дистрикта БиХ.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.