RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčko: Ažuriranje zahtjeva za dodjelu podsticaja u poljoprivredi se odvija planiranom dinamikom

Milenko Ninković, šef Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu/Foto: Mirsad Zahirović

Odjeljenje za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Vlade Brčko distrikta BiH primilo je više od 1.800 zahtjeva za dodjelu podsticaja za poljoprivrednu proizvodnju za ovu godinu, a do sada je isplaćeno više od 450 podnesenih zahtjeva. Komisija je na terenu obradila oko 1.000 zahtjeva.

U Odjeljenju su potvrdili da poljoprivredni proizvođači na vrijeme vrše ažuriranje zahtjeva za dodjelu podsticaja, odnosno oni koji su podnijeli zahtjeve prije usvajanja novog Pravilnika kojim je predviđeno povećanje podsticaja za 10 posto.

„Do sada je za ove namjene u budžetu Brčko distrikta izdvojeno 12.500.000 KM. U rebalansu smo tražili dodatna sredstva u iznosu od 3.400.000 KM i ona su odobrena na Vladi Brčko distrikta, kao i dodatnih 1.000.000 KM za regresirano gorivo kao i prošle godine“, rekao je Milenko Ninković, šef resornog odjeljenja, te dodao da će se ažuriranje zahtjeva vršiti do 19. juna ove godine.

Prema riječima Ninkovića, u Distriktu su daleko bolji uslovi nego u entitetima što se tiče isplate podsticaja u poljoprivrednoj proizvodnji, a jedan od razloga tome je i redovna isplata podsticaja u posljednje tri godine.

Ninković kaže da su prošle godine zaključno sa 31.12.2023. godine isplaćeni svi podsticaji i štete vezane za svinjsku kugu, a ove godine su obezbijeđena dodatna sredstva za pokretanje nove proizvodnje za domaćinstva koja su pretrpjela štetu od svinjske kuge, u iznosu od 1.950.000 KM i koja su već isplaćena.

„Ukinuto je i vanredno stanje, te od 15. maja imaju mogućnost da uvode nove životinje na farme, s tim da u prvih 45 dana ne smiju uvesti više od 10 posto od ukupnog broja koje su imali u ranijem periodu. To je jedna od preventivnih mjera koja je uvedena i u Republici Srpskoj s ciljem sprečavanja ponovne pojave bolesti. U Brčko distriktu se daje podsticaj za kukuruz, zob, ječam, u principu žitarice koje su za stočnu hranu. U Republici Srpskoj nema podsticaja za ove žitarice, jer oni podsticaj daju samo za životinje. Razlika u odnosu na entitete je što mi dajemo podsticaje po grlu i po hektaru, dok se u entitetima podsticaj vrši na osnovu otkupa. Mi u Brčko distriktu nemamo prerađivačke kapacitete i da ne bismo stvarali dodatne probleme ljudima, odlučili smo se za ovakvu vrstu podsticaja po grlu i po hektaru. Bez obzira na prinos, oni će dobiti podsticaj na osnovu posijane površine zemljišta, poručio je Ninković.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.