RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčko dio projekta “Prijatelji bez granica” kao pozitivan primjer

U sklopu projekta “Prijatelji bez granica” koji se bavi fenomenom “Dvije škole pod jednim krovom, a koji realizuje Asocijacija srednjoškolaca u BiH, u Omladinskom centru održana je panel diskusija na temu ”Brčko –korak ka pozitivnom smjeru”.

Član ove asocijacije i mentor na ovom projektu, Amina Čeliković, kazala je da se ovaj projekat o segregaciji u obrazovanju u BiH, radi u 10 različitih lokalnih zajednica.

“Brčko distrikt je u projekat uključen kao pozitivan primjer kako srednje škole u BiH treba da funkcionišu. Ovo je prva lokalna razmjena, a ostale su još četiri u prvom ciklusu. U sklopu svake razmjene imamo panel diskusiju, uličnu akciju i sl. Svaka razmjena obuhvata po osam srednjoškolaca iz jednog i drugog grada, Danas smo imali pored brčanskih srednjoškolaca i predstavnike srednjoškolaca iz Gornjeg Vakufa-Uskoplja”, dodala je Čeliković.

Lokalni asistent projekta za razmjenu Brčko-Gornji Vakuf-Uskoplje, Matea Brkić, istakla je da se današnjoj panel diskusiji nije odazvao niko od pozvanih iz obrazovanja Distrikta.

“Poslali smo dopise po propisima, ali na žalost nitko se iz Odjela za obrazovanje, niti Pedagoške institucije nije odazvao. Imali smo predstavnicu Tehničke škole, ali iz ostalih brčanskih srednjih škola se nitko nije odazvao. To je jako poražavajuća činjenica, usprkos tome što je tema bila “Brčko –korak ka pozitivnom smjeru”, odnosno kako se nastava odvija u srednjim školama ovdje, te da se nitko nije odazvao na panel diskusiju kako bi podjelili svoja iskustva sa srednjoškolcima, kako su to uradili predstavnici Tehničke i Druge osnovne škole”, kazala je Brkić.

Profesorica demokratije i ljudskih prava u Tehničkoj školi Nusreta Džinić, na panel diskusiji od strane srednjoškolaca pitana je između ostalog o tome da li su demonstracije način da se postigne cilj.

“Mislim da jesu jedan od načina za postizanje određenog cilja, samo što mogu biti predmet manipulisanja ako je organizacija loša i to može onda da izazove sasvim drugi efekat. Građani mogu da koriste puno drugih načina i metoda u borbi za svoja prava. Preko nevladinih organizacija, medija, okruglih stolova, javnih tribina, obrazovanja, mnogo se može uticati da se izvrše neke promjene. Nevladin sektor je jako bitan za demokratski sistem”, naglasila je prof. Džinić.

Jedna od učesnica ove panel diskusije, koordinator u Omladinskoj organizaciji “Svitac” Dina Vošanović, rekla je da nevladine organizacije imaju važnu ulogu u našoj lokalnoj zajednici, te da se uvijek nadaju dobroj saradnji i dobrim dijalozima sa vlastima.

“Jednostavno se svi u lokalnoj zajednici trebaju malo više animirati i zainteresovati, kako vlasti, tako i nevladin sektor, roditelji, mladi, djeca, svi. Jer ako svi zajedno ne rade na nečemu od toga onda nema ništa”, dodala je Vošanović.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.