RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčko: Održano predavanje na temu „Stvarno vlasništvo“

Foto: Mirsad Zahirović

U organizaciji ministarstva pravde Bosne i Hercegovine u Brčkom danas se održava trening za organizacije civilnog društva na temu „Stvarno vlasništvo“, borba protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, unutar implementacije BiH politika vezanih za civilno društvo.

Radionica je jedna u nizu predavanja koja su namijenjena organizacijama civilnog društva, a koje se realizuju u sklopu mjere Drugog akcijskog plana za provedbu globalne inicijative „Partnerstvo za otvorenu vlast“ kojoj je BiH pristupila prije 10 godina i koja predstavlja partnerstvo između vlada i organizacija civilnog društva širom svijeta. Ovo partnerstvo pokriva nekoliko oblasti kao što su borba protiv korupcije, inkluzija, transparentnost, otvorenost pravosuđa, zaštita okoliša i zdravlja te mnoge druge politike i područja.

Foto: Mirsad Zahirović

„S obzirom da BiH ima intenciju pristupanja Evropskoj uniji, moramo poštovati zahtjeve Evropske unije, smjernice i preporuke koje podrazumijevaju borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Mi smo se obavezali da ćemo slijediti sve one standarde koji su tom inicijativom promovirani, pa tako jedan od segmenata koji je predstavljen u prošlom ciklusu planiranja u okviru inicijative „Partnerstvo za otvorenu vlast“ jeste „Stvarno vlasništvo. Prema izvještajima Evropske komisije u BiH i ministarstva sigurnosti u BiH postoji veliki rizik za organizacije civilnog društva, prvenstveno za humanitarna udruženja jer nesvjesno mogu postati alat za pranje novca i eventualno finansiranje terorističkih aktivnosti“, rekla je Selma Džihanović-Grac, šefica Odsjeka za pravnu pomoć civilnom društvu u ministarstvu pravde BiH.

Nedavno je održana prva radionica u Banja Luci koja je bila jako korisna, jer je utvrđeno da većina predstavnika civilnog društva nije bila upoznata sa pravim pojmom „Stvarnog vlasništva“ i koje su direktive Evropske unije koje će se morati u eurointegracijskom procesu preuzeti i implementirati kroz zakonodavstvo u BiH.

Džihanović-Grac kaže da su radionice koje će se nakon Brčkog održati i u drugim gradovima, inicijalni korak ka nečemu što će eventualno u nekoj kasnijoj fazi uslijediti, a što je i propisano direktivama Evropske unije, a to je stvaranje registara stvarnih vlasnika kao dio obaveza kroz eurointegracijski proces.

„Što se tiče nivoa BiH postoji Zakon o udruženjima i fondacijama u kome postoji obaveza za udruženja i fondacije koje su registrirane na nivou BiH da svoje finansijske izvještaje na kraju godine dostavljaju ministarstvu pravde BiH. Problem je taj što te iste organizacije prema svome sjedištu poslovanja izvještaje dostavljaju i enitetskim organima zbog čega ne postoji interoperabilnost. Međutim, daljnja kontrola onoga što piše u tim izvještajima i da li je vjerodostojno, negdje zaostaje, na čemu će se svakako raditi. U konačnici cilj i jeste da se u doglednoj budućnosti sve to uveže kako bi se sve lakše moglo kontrolirati“, dodala je Džihanović-Grac.

Igor Stojanović, vođa projekta EU za civilno društvo kazao je ovom prilikom da projekat „EU4 Civil Society“ pruža tehničku asistenciju Ministarstvu pravde u realizaciji treninga i generalno asistiraju i ostalim nivoima vlasti u jačanju njihove saradnje sa organizacijama civilnog društva. Današnja radionica je u sklopu te podrške koju projekat pruža vladama na svim nivoima, doprinoseći između ostalog i realizaciji akcionog plana i drugih pravnih akata u vezi sprečavanja finansiranja terorizma i pranja novca.

Sljedeće sedmice radionice će se održati u Sarajevu i Mostaru, te su ovom prilikom iz ministarstva pravde BiH i projekta „EU4 Civil Society“ pozvali organizacije civilnog društva da se pridruže predavanjima kako bi čuli korisne informacije u vezi njihove odgovornosti u primjeni relevantnog zakona.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.