Na Odsjeku za transfuziologiju u brčanskoj Bolnici trenutno stanje zaliha krvne plazme je na zadovoljavajućem nivou. Krvna plazma se dobija izdvajanjem krvnih stanica iz nezgrušane krvi, a na godišnjem nivou uz pomoć raznih udruženja i savjesnih građana prikupi se oko 3.000 doza.
“Krvna plazma je tekući dio krvi koja sadrži 300 proteina i faktore koagulacije koji su neophodni pacijentima u postoperativnom stanju, kod bolesti jetre kao i kod obilnijih krvarenja i nedostaka koagulacije u krvi. Zbog svoje složenosti mora se čuvati u posebnim uslovima i njen rok trajanja je najdalje do dvije godine“, rekao je dr. Samir Pandur specijalista transfuzijske medicine i šef Odsjeka za transfuziju u Bolnici.
Prema njegovim riječima u posljednje vrijeme dosta se razmatra o prikupljanju plazme putem plazmafereze ali da to još uvijek nije primjenjivo u BiH i da se u zapadnoj Evropi plazma skuplja putem mašina za plazmuferezu iz koje se proizvode lijekovi za farmaceutsku industriju.
Darivanje krvne plazme u određenim evropskim zemljama regulisano je pravom na novčanu naknadu pojašnjava Pandur dok to u BiH još uvijek nije određeno zakonom. On ističe da bi to trebalo ostati na dobrovoljnoj bazi kao najhumaniji čin i besplatno. Pitali smo i građane u Brčkom za mišljenje, koji su također više puta darovali krv i oni su naglasili da davanje krvi treba ostati besplatno bez toga da očekujete određenu naknadu.
Iz Odsjeka za transfuziologiju u brčanskoj Bolnici kazali su da je najveća potražnja zaliha krvne plazme za vrijeme novogodišnjih praznika zbog čega pozivaju sve dobrovoljce koji to još uvijek nisu uradili da daruju ovu najdragocjeniju tečnost kako bi zalihe krvi ostale na pozitivnom nivou i time pomogli pacijentima.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.