Broj bubrežnih bolesnika na području Brčko distrikta je u porastu. Prema podacima Udruženja „BUBREG“ prošle godine je na dijalizu išlo 69 oboljelih, dok je ove godine taj broj uvećan za sedam novih pacijenata. Nitko od njih još uvijek nije uvršten na federalnu listu čekanja za transplantaciju, zbog čega su primorani svaki drugi dan ići na kemodijalizu.
Hadžip Karamujić, predsjednik Udruženja „BUBREG“ ističe da se dijalizni pacijenti svakodnevno susreću s velikim problemima, od kojih je jedan od njih i taj što ne ostvaruju svoja prava kroz Zakon o socijalnoj zaštiti Brčko distrikta BiH.
„Za razliku od entiteta, čiji zakon jasno definira stepen invalidnosti dijaliznih pacijenata, a po kojem im se određuje kućna njega i naknada za invalidnost, mi u Distriktu smo uskraćeni za takva prava. Po njihovom zakonu, na primjer u Federaciji, bubrežni bolesnici imaju 240 maraka naknade, dok mi imamo samo 60 maraka tuđe njege. Stoga, već osam godina pokušavamo utjecati na izmjenu postojećeg Zakona o socijalnoj zaštiti. Predstavnike vlasti smo upoznali o tome. Ovih dana smo sa šefom Odjela za zdravstvo pregovarali o tome da se naši pacijenti uvrste na listu čekanja za transplantaciju u FBiH. Obećao je da će to uraditi“, izjavio je Karamujić, ukazajući na dodatni problem dijaliznih pacijenata, čiji lijekovi pojedinačno koštaju i do 280 maraka, a kojih još uvijek nema na esencijalnoj listi lijekova.
Srazmjerno broju oboljelih, ali i onih s predispozicijama da obole od bubrežne insuficijencije, Udruženje „BUBREG“ za deset godina postojanja okupilo je preko 100 članova. Iako svake godine šalju dopise Uredu za upravljanje javnom imovinom kako bi dobili prostorije za rad, Karamujić kaže da do danas nisu dobili pozitivan odgovor.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.