У Дому културе у Брчком синоћ је одржана Свечана академија посвећена 170. годишњици побједе Вукове реформе српског језика правописа и писма и исто толико година од изласка из штампе „Горског вијенца“ Петра Петровића Његоша, као и 250 година од рођења Филипа Вишњића.
Бесједник на академији био је проф.др Милош Ковачевић угледни слависта и србиста са београдског Универзитета који је указао да оваквим односом према српском језику и ћирилици, српски народ тешко може да сачува свој језик какав јесте и каквог га већ 200 година свијет препознаје.
„Тешко је замислити да један народ који 800 година пише на ћирилици за 100 година готово да заборави ово своје писмо. Срби су као и сви европски народи свој национални идентитет везали за језик и писмо. Вечерас ћемо говорити да национални, идентитетски критеријуми једног народа никад не могу да нестану. Ако нестане критеријум писма, онда је врло лако да нестане критеријум језика, јер ионако данас постоји толико политичких језика који нису нимало различити од лингвистичког српског језика, да бисмо ми сутра могли рећи: Е то је наше“, истакао је професор Ковачевић, додавши да нас нико неће бранити уколико се не бранимо сами.
Он је упозорио на могућност да Срби напусте ћирилицу као своје писмо, чиме би Срби, како је истакао, дошли у ситуацију да у својим црквама и манастирима не знају прочитати ништа од своје прошлости.
„Наредне генерације не би ништа знале шта смо били у 19. вијеку, а камоли да знају шта су Срби били од 12. вијека па надаље. Ми морамо да знамо шта за нас значи оно што кажемо, а то је наш идентитет. Идентитет се губи онога тренутка кад почињете да признајете неки други језик као свој јер ви тог тренутка признајете да нисте Срби већ неко други. Срби би се на тај начин јендоставно могли да асимилују у нешто што не постоји, а укинули би нешто што на понос Европе постоји готово осам вијекова“ закључио је професор Милош Ковачевић.
Дејан Масловић, генерални секретар „Просвете“ Београд и директор издавачке куће „Филип Вишњић“ нагласио је да долазак чланова београдског одбора „Просвете“ представља подршку СКПД „Просвјета“ Брчко у очувању српског језика и ћирилице.
„Надамо се да ће до краја ове или почетком идуће године ћирилица постати главно писмо српског народа и да ће се законом обавезати све установе, свако предузеће, да имају обавезни лого на ћирилици и да ће се сва коресподенција морати да обавља на овом писму. Други језик и друго писмо им нико неће забранити, али ће свакако прво бити ћирилица. Ми ћемо ускоро штампати Требињску декларацију донешену прије два мјесеца на једном великом скупу о језику. Она подразумјева јединство српског језика и ћирилице. Ту декларацију ћемо промовисати у свим већим градовима Србије, Црне Горе и Републике Српске“ нагласио је директор Масловић.
Он је подсјетио да је латиница у Србију стигла 1915. године приликом Аустро-угарске окупације Србије.
„Одмах по окупацији забранили су ћирилицу и увели латинично писмо. Чак су се и читуље морале штампати на латиничном писмо. У Београду у том тренутку латиницу је знало мање од 200 становника тог града. Дакле за сто година у земљама у којима се традиционално користила ћирилица данас се 70 одсто користи латиница, а тек 30 одсто ћирилица. Ми се као “Просвјета” залажемо се да главно писмо српског народа буде ћирилица али да не одбацујемо ни латиницу”, рекао је Масловић.
Поводом свечане академије, Коло српских сестара „Мајка Јевросима“ приредила је скромну изложбу дијелова старе српске ношње, те скромно освјежење за учеснике Академије. Предсједница Кола, Славојка Иљић нагласила је да су изложбом помогле Просвјети да Академија буде што садржајнија.
„Изложили смо оно што имамо, мада ми сада радимо нешто модерније, пошто се ти радови, нажалост, полако заборављају. Ти се дијелови ношње данас тешко раде, али смо се потрудиле“, изјавила је предсједница Иљић.
Професорица Виола Рајачић, риководилац рецитаторско-драмске секције која је заједно са колегицом Ведраном Драгичевић припремала пригодни програм за академију .
„Један дио програма биће образовног карактера, а други дио забавног који су припремиле друге секције СПКД „Просвјета“ Брчко,“ подсјетила је професорица Рајачић.
Предсједник СПКД „Просвјета“ Брчко Драган Томић није крио задовољство присуством грађана на Академији.
„Нагласак академије је на образовном програму. Посебно задовољстви част нам чини учешће сјајног беседника професера др Милоша Ковачевића, једног од најпознатијих лингвиста и стручњака за српски језик“, рекао је Томић.
Свечану академију у препуној Сали Дома културе организовало је Српско културно-просвјетно друштво „Просвјета“ Брчко.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.