Брчко дистрикт је једино подручје у БиХ које нема и гдје се не примјењује Закон о националним мањинама, речено је на сједници Вијећа националних мањина при Парламентарној скупштини БиХ, одржаној синоћ у Брчком. Тодорка Јовановић, представник Удружења Македонаца у Брчком, у чијој организацији је и одржан овај састанак, каже да једино у Брчком националне мањине немају своје мјесто које имају у БиХ.
„Није довољно имати само два посланика, представника националних мањина у Скупштини него је потребно конкретно нешто урадити”, истакла је Јовановић.
Тихомир Кнежичек, предсједавајући Вијећа националних мањина у БиХ каже да се то питање непостојања Закона о националним мањинама у Брчком ни једном ријечју не помиње ни у Упитнику који је предат Европској Унији, а односи се на област националних мањина.
Према његовим ријечима, Роми као једна од националних мањина у БиХ, које су у најлошијем положају, и даље немају своје мјесто када је у питању запошљавање док је у осталим областима видљив напредак.
Неџад Јусић, члан Вијећа националних мањина каже да се не може бити задовољно положајем националних мањина у БиХ, посебно Рома, јер се националне мањине у БиХ боре са очувањем културног идентитета и политичку партиципацију у босанскохерцеговачко друштво, док се ромска национална мањина бори за основна људска права.
„Уколико погледамо уназад, види се да има одређених помака, али Роми нису задовољни тренутним стањем и бригом друштвене заједнице за рјешавањем њихових проблема. Чињеница, да преко 96 одсто Рома у БиХ нема сталних мјесечних примања, да 66 одсто њих живи у неадекватним условима и да око 40 одсто Рома у Федерацији БиХ нема здравствено осигурање, говори сама за себе“, истакао је Јусић.
Он је изразио наду да ће за Роме у БиХ доћи бољи дани јер је све више младих образованих Рома који ће бити партнери структурама власти у рјешавању проблема у заједници.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.