U organizaciji brčanskog Udruženja distrofičara u Distriktu je održano stručno predavanje o problemu neuromišićnih bolesti i istaknut značaj fizikalne terapije za oboljele od tih bolesti.
Enisa Rendić predsjednica ovog udruženja kazala je da je glavni problem poddijagnoze koje spadaju pod distrofiju, zbog čega je bilo i problema sa banjskim liječenjem.
„Imamo najviše problema sa banjskim liječenjem. Zahvaljujući fondu imamo svake godine po 14 dana banjskog liječenja, ali stalno tražimo da se to poveća jer je nama preventiva važna“, dodala je Rendić.
Prema njenim riječima, oboljeli od ove bolesti imaju po 60 maraka tuđe njege i pomoći, dok pravo na pomagalo-kolica, umjesto svakih pet godina sada imaju svakih 12 godina.
Stručni predavač Osman Sinanović, inače redovni profesor na Univerzitetu u Tuzli i načelnik Klinike za neurologiju UKC Tuzla, istakao je da ima informacije da na ovom području postoji izvjesno nerazumijevanje.
„Na neki način je prepoznat problem mišićne distrofije. Ali mišićne bolesti nije samo mišićna distrofija već lepeza sličnih bolesti koje su na žalost sve progresivne. Ne postoji medikament za liječenje i jedina terapija koja njima olakšava život zapravo je fizikalna terapija. U Brčkom ima sigurno do 200 oboljelih i oni zaslužuju pažnju svake zajednice, pa i Distrikta i treba im bar jednom godišnje omogućiti fizikalnu terapiju u stacionarnim ustanovama, odnosno u banji ili relakcionom centru “, pojasnio je Sinanović.
Sinanović je govoreći o ovim bolestima, još dodao da u BiH u većini kliničkih centara postoji mogućnost da se napravi relativno tačna dijagnoza ali da nema dovoljno mogućnosti da se bude precizno u genetskom analiziranju zbog čega se mora praviti saradnja sa susjednim državama ili centrima u Evropi.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.