Udruženje “Distrofičari” Brčko distrikta koje okuplja oboljele od mišićne distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih oboljenja danas je održalo godišnju Skupštinu udruženja na kojoj je predstavljen izvještaj o radu za prošlu i plan rada za ovu godinu.
Ovo je bila prilika da se članovi udruženja okupe, druže i razmijene mišljenja kako da se nose sa bolešću za koju zvanična medicina još uvijek nema lijeka ali sa kojom se uz adekvatnu terapiju, banjska liječenja i vježbe može živjeti.
Enisa Rendić predsjednica ovog udruženja je naglasila “da je za trinaest godina od kako udruženje postoji postignuto mnogo na promociji ovog oboljenja i ostvarivanju određenih prava za oboljele”.
Ona je istakla “da nažalost u segmentu socijalne zaštite konkreno u dijelu tuđe njege i pomoći osoobe sa ovim oboljenjem ostvaruju pravo na naknadu u minimalnom iznosu od 65 KM dok oni koji su u invalidskim kolicima primaju 100 KM”.
Udruženje okuplja preko 30 članova no broj oboljelih od mišićne distrofije na području Brčko distrikta je daleko veći i procjenjuje se da ih ima oko dvije stotine. Na žalost zbog raznih razloga uglavnom zbog predrasuda i bojazni da će ih okolina osuđivati mnogi od njih još uvijek kriju od javnosti da oni ili njima neko blizak boluje od ove bolesti.
Mišićna distrofija je skupina genetskih bolesti u kojima su mišićna vlakna neobično osjetljiva na oštećenja. Najtačnije značenje pojma mišiće distrofije bi bilo sušenje i slabljenje mišića. Oštećeni mišići s vremenom postaju sve slabiji, a većina osoba s mišićnom distrofijom će s vremenom morati koristiti invalidska kolica. Još uvijek zvanična medicina nije pronašla lijek za bilo koji oblik mišićne distrofije.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.