Svjetski dan Romskog jezika koji se u svijetu obilježava svakog 5. novembra nizom aktivnosti i edukativnih radionica volonteri i korisnici Dnevnog centra obilježilli su i u Brčkom.
Dnevni centar Brčko trenutno broji više od 240 korisnika koji na radionicama imaju priliku učiti, čitati, pisati i razvijati svoje životne vještine, a tokom proteklog vikenda održane su radionice o značaju romskog jezika.
„Romski jezik je veoma važan za očuvanje romske kulture, tradicije i običaja na ovim prostorima koja je veoma bogata, ali nažalost statistike i pojedina istraživanja ukazuju na to da romska populacija sve manje upotrebljava romski jezik u svakodnevnom životu. Zbog toga na radionicama mlade učimo osnovama gramatike i izgovoru određenih riječi kako bi sačuvali i potaknuli mlade da češće koriste romski jezik za sporazumijevanje“, rekao je Asmir Husić, koordinator Dnevnog centra Brčko.
Prema njegovim riječima postoje mnogi mehanizmi koji se mogu primijeniti kroz obrazovanje i nevladin sektor kako bi se sačuvao romski jezik, a jedan od takvih je uvođenje romskog jezika kao izbornog predmeta u školama, ali nažalost u Brčkom nema dovoljno obrazovnog kadra koji bi tu ideju mogao realizovati.
„Trenutno se u Tuzli sprovodi jedan pilot projekat, odnosno uveden je čas romskog jezika u školama i čekamo rezultate tog programa kako bi uvidjeli gdje su greške koje bi eventualno izbjegli u Brčkom jer želimo taj projekat implementirati i u Distriktu“, dodao je Husić.
Svjetski dan romskog jezika se obilježava kao romski nacionalni praznik, a ustanovio ga je UNESCO 2015. godine s ciljem promovisanja romskog jezika kako bi pripadnici romske nacionalne manjine ostvarili pravo na služenje vlastitim jezikom u svim vidovima komunikacije i očuvanja nacionalnog identiteta.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.