Brčanski Fond zdravstvenog osiguranja, prema pokazateljima iz prethodnih devet mjeseci, ove godine najvjerovatnije će za sufinansiranje vantjelesne oplodnje realizovati između 90.000 i 100.000 maraka.
Ovo je izjavila Tijana Stjepanović, šef Službe za pravne i opšte poslove Fonda zdravstvenog osiguranja, naglasivši da se refundacije za pokušaj vantjelesne oplodnje vrše četiri puta u toku godine, i da je do sada obrađeno 20, a da se do kraja godine očekuje još pet do šest zahtjeva.
Ona je podsjetila, da Fond korisnicama osiguranja, nezavisno od kalendarske godine, dva puta sufinansira pokušaj vantjelesne oplodnje, i to prvi put u iznosu do 4.400, a drugi put do iznosa od 3.000 maraka.
„Vantjelesna oplodnja nije pravo zagarantovano Zakonom o zdravstvenom osiguranju, odnosno ne spada u prava nabrojana zakonom koja su obavezna za finansiranje, već je utvrđeno odlukom Upravnog odbora fonda kako bi se parovima pomoglo da mogu da dva puta pokušaju vantjelesnu oplodnju. Bilo je govora i o finansiranju dodatnih pokušaja vantjelesne oplodnje, što je moguće samo kroz neki socijalni program ili da Vlada ili Odjel za zdravstvo obezbijede sredstva za to. Jer Fond to finansira spram raspoloživih sredstava, tretirajući to kao projekat pomoći građanima , a ne kao zakonsku obavezu“ , pojasnila je Stjepanović.
Prema njenim riječima, na godišnjem nivou u prosjeku ima oko 30 ovakvih zahtjeva.
Željko Lazarević, predsjednik udruženja „Beba više“, koje postoji već treću godinu, kaže da je projekat Fonda zdravstvenog osiguranja odličan i za svaku pohvalu, ali da su iz udruženja tražili da se uvede i treći pokušaj vantjelesne oplodnje.
„Smatramo da dva pokušaja nisu dovoljna jer postoje ljudi koji su se upustili u postupak vantjelesne oplodnje i sada im je potreban samo embrio transfer koji je daleko jeftinija intervencija od cjelokupnog postupka, kako bi se možda ostvarili kao roditelji“, pojasnio je Lazarević.
On je istakao, da su u udruženju svjesni da uvođenje trećeg pokušaja ne zavisi samo od Fonda zdravstvenog osiguranja, te da su mišljenja da bi se u rješavanje ovog problema lokalna zajednica trebala uključiti na jedan ozbiljniji način.
On je dodao, da su pokušaji vantjelesne oplodnje, generalno kod nas i u Europi, oko 25 posto uspješni.
„Mi imamo tu sreću da od nekih 20 parova u našem udruženju, njih četiri su se već ostvarili kao roditelji. A kroz jednu našu akciju, skupili smo sredstva i poslali četiri para na embrio transfer. Od te akcije već imamo jednu trudnicu, a još jedan transfer će se obaviti u Tuzli u decembru, tako da čekamo da vidimo da li ćemo imati pet ili šest beba u udruženju“, dodao je Lazarević.
Na kraju jerekao, da je Bosna i Hercegovina šesta na listi Europskih zemalja kada je riječ o problemu steriliteta, naglašavajući da se ovim problemom ne bave institucije na državnom nivou, tako da je borba protiv „Bijele kuge“ svedena na pojedince.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.