Обиљежавањем 3. јула „Међународног дана без пластичних врећица“ жели се скренути пажња на очување околиша и подсјетити људе колико је штетно употребљавати пластичне врећице које су сваке године све већи проблем јер загађују природу и животну средину.
Посланици у Скупштини Брчко дистрикта Милијана Симић и Абдулах Иљазовић су прије двије године упутули у скупштинску процедуру иницијативу о забрани пластичних врећица. Посланик Милијана Симић каже да је та иницијатива усвојена са закључком да ће Влада односно одјељења која су задужена за то израдити подзаконски акт и покушати наћи начин да се забрани употреба пластичних врећица или нађе неко алтернативно рјешење.
„Наш циљ је, прије свега био да што мање загађујемо околину и да поправимо стандарде здравствене заштите свих грађана, те да у складу са директивама Европске уније ускладимо и наше законодавство. Међутим за ове двије године није се ништа промјенило, Влада још увијек није никакво рјешење нашла и још увијек то није разматрано“, навела је Симић.
Према њеним ријечима, неколико пута су послали и упит из скупштинских процедура како би добили тачно информацију шта се догађа око тог акта, али нису добили одговор.
Поводом 3. јула „Међународног дана без пластичних врећица“ посланик у Скупштини Дистрикта Абдулах Иљазовић напомиње да ипак неће одустати од иницијативе о забрани употребе пластичних врећица на подручју Брчког.
„Ми смо инсистирали да се та тачка поново уврсти на дневни ред Скупштине и да видимо зашто Влада и надлежни органи још увијек нису пронашли рјешење. Такође, ми се боримо и за друге ствари које су повезане са заштитом наше околине и ми ћемо устрајати на овој иницијативи, те надамо се да ће на крају бити успјешно реализована“, истакао је Иљазовић.
Питали смо и грађане Дистрикта да ли користе пластичне врећице и да ли су упознати са њиховим штетним утицајем.
„Морам признати да ипак користим пластичне врећице јер у недостатку времена и у брзини данашњег живота напросто човјек нема времена толико да обрати пажњу на оно што користимо и да сагледамо да то заиста има штетан утицај по наше окружење, средину и генерално наш живот. Такође, сматрам да би требало повести рачуна око употребе пластичних врећица и што мање користити пластичне врећице у свакодневном животу“, истакао је један Брчак за наш радио.
Такође, неки грађани Дистрикта су нам рекли да не користе пластичне врећице, да претежно користе памучне цегере, јер су итекако свјесни штетног утицаја на нашу планету.
У неким земљама пластичне врећице су већ забрањене, нпр. Бангладеш је био прва земља која је забранила употребу пластичних врећица 2002. године, а од тада Кина, Израел, Јужна Африка, Холандија, Мароко, Кенија, Руанда и друге су увеле сличне забране.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.