Članovi Ronilačko – spasilačkog kluba „Nemo“ su spremni da, i ove godine od maja do septembra, a pogotovo tokom mjeseci kada građani Brčko distrikta najčešće i u najvećem broju izlaze na Savu da se kupaju i uživaju u čarima ove rijeke, ulože sve napore kako bi brinuli o njima.
Stoga su se, kao i svih ranijih godina, obavezali da, svakodnevno, neko od njih dežura na osmatračkom mjestu u Klubu, obilazi savsku obalu i bude pripravan i na usluzi građanima.
U okviru ovog bezbjednosnog segmenta, gradu Brčko i svim stanovnicima su na raspolaganju četvorica licenciranih spasilaca na otvorenim vodama (Neđo Mićić – Tulija, Alik Karić, Samir Šehić i Alen Mujkanović) i 16 licenciranih ronilaca među kojima ima i žena.
Oni su svoje licence stekli u Ronilačkom klubu „Buk“ koji je, na Generalnoj skupštini Međunarodne spasilačke federacije 2008. u Berlinu, postao punopravan član i jedini centar u BiH ovlašćen za obuku i licenciranje spasilaca.
Osim ovih redovnih aktivnosti koje samostalno organizuju, u narednom periodu će, podsjeća Neđo Mićić – Tulija iz kluba „Nemo“, da bude nastavljena realizacija njegove ideje o uređenju savskog kupališta.
„Ovaj projekat smo pokrenuli zajedno sa, nedavno oformljenim, Plivačko – ektremnim sportskim klubom „Atos“ iz Brčkog, ali za ovaj projekat, zbog određenih otežavajućih okolnosti, nismo dobili nikakav novac nego smo, uz pomoć naših građana, uspjeli da tek otpočnemo neke aktivnosti. U narednom periodu ćemo da se pozabavimo uređenjem obale“, rekao je Mićić navodeći da će, i ove godine, organizovati Školu plivanja za djecu u saradnji sa članovima kluba „Atos“.
Spasilac Tulija, bez koga, u prethodnih dvadeset godina, skora da nije prošla nijedna ozbiljna spasilačka akcija u Brčkom i šire, a koja se ne odnosi samo sa intervencije na vodi, rekao je da im nedostaje određena skupa oprema adekvatna za sve vremenske uslove poput tzv. suvih odijela, boca, regulatora i drugog.
Govoreći o, kako je rekao, najljepšim zanimanjima na svijetu, a to su spasilac i ronilac, on je pozdravio jučerašnji sastanak partnerskog kluba „Atos“ sa predstavnicima Ronilačkog kluba „Buk“ iz Banjaluke na kojem je dogovorena međusobna suradnja o osposobljavanju dodatnih licenciranih brčanskih spasilaca na otvorenim vodama.
„To je odličan potez jer će, pored naših, Brčko imati još licenciranih spasilaca koji će u svakom momentu moći djelovati u kritičnim situacijama“, rekao je Mićić.
On je pozvao sve građane Brčko distrikta da posjete klub „Nemo“ pored Save osjećajući ga „svojim mjestom“ na kome se mogu opustiti i uživati.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.