Centar za ekologiju i energiju u kooperaciji sa Fondacijom Heinrich–Böll–Stiftung i u saradnji sa Udruženjem „Proni centar za omladinski razvoj“ danas je organizovao i održao sastanak Fokus grupe iz Brčkog u okviru projekta „Energetska politika za zaštitu klime“.
Teme ovog sastanka su bile Okvirna energetska strategija BiH za period do 2035. godine, kao i trenutna situacija i mogućnosti vezane za energetsku efikasnost u Brčkom. Direktorica Centra za ekologiju i energiju Tuzla Džemila Agić, istakla je da BiH ima neizvjesnu budućnost po pitanju energetskog sektora, te da se ovim želi podstaći stručna javnost i nevladine organizacije da se uključe u izradu energetskih strategija i planova razvoja energetskog sektora u BiH.
„Imamo isto tako neizvjesnu budućnost po planovima naših nadležnih institucija jer prema svim standardima i zahtjevima EU i svjetskih institucija, BiH se kreće u jednom sumnjivom smjeru. Svi se kreću ka dekarbonizaciji, a mi želimo da idemo u drugom smjeru. Drugo što se nameće je da mi nemamo razvoj niti napredujemo u tom smislu, a dodatno imamo i ekoloških problema sa zagađenjem zraka“, dodala je Agić.
Okvirna energetska strategija, koja je usvojena na Vijeću ministara BiH neposredno prije Izbora, dok se ne usvoji na parlamentima entiteta, kako je kazao Mirza Kušlugić profesor na tuzlanskom fakultetu Elektrotehnike, po nadležnosti nije dokument koji je adekvatan.
„U principu strategija je pisana da bi se oslobodili IPA fondovi. Analiza koju smo radili je dala kritički osvrt na strategiju i rekla je da ona nije dokument na osnovu kojeg se može raditi održivi razvoj energetike u BiH.
Govoreći o tome koliko bi trebalo našoj zemlji da stigne zemlje zapadne Europe po ovom pitanju, prof Kušlugić ističe da BiH problem predstavljaju termoelektrane koje služe za izvoz el.energije u EU jer će naša zemlja morati implementirati ekološku zaštitu što znači poskupljenje el.energije. Također, uskoro se očekuje i uključenje BiH u sistem trgovanja emisijama.
Navodi da je paradoksalno to što BiH ima izuzetno dobre potencijalne izvore obnovljive energije.
„Pored hidroelektrana koje nismo iskoristili do kraja, tu su vjetroelektrane, imamo solar potencijale, te bio masu koja je izuzetno veliki obnovljivi potencijal. BiH može napraviti održiv sistem energetski ili elektro energetski, a biti ćemo prinuđeni da to i uradimo. Ustvari već počinjemo da pravimo Nacionalni energetski i klimatski plan paralelno sa europskim zemljama koji moramo završiti do 2020. godine. Ova strategija ako je postigla svoj cilj uredu je, ali mi moramo praviti novi plan koji znači plan dekarbonizacije“, pojasni je prof. Kušlugić.
Kao lokalni partner na ovom sastanku je bio Proni centar za omladinski razvoj, čija je menadžerica za mobilnost mladih Adina Halilović rekla da su ključni akteri kad je u pitanju energetska efikasnost okupljeni danas kako bi se čula realna situacija u Brčko Distriktu.
„Ali isto tako da pronađemo zajedničke mehanizme da poboljšamo trenutnu situaciju koja je u Brčkom u nekim stvarima zadovoljavajuća, ali nam isto tako nedostaje mnogo zakonske regulative“, istakla je Halilović.
Sastanku su prisustvovali predstavnici lokalneVlade-Odjela za urbanizam i ekologiju, Odjela za komunalne poslove, predstavnici obrazovnih institucija , kao i nevladinog sektora.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.