U brčanskom Omladinskom centru, u organizaciji nevladine organizacije Centar za promociju civilnog društva iz Sarajeva, a uz partnersku podršku TAKSO projekta u BiH, održana je radionica pod nazivom „Partnerstvo između civilnog društva i biznisa u BiH – saradnja izvan grantova“.
Omir Tufo, predstavnik ove nevladine organizacije, kazao je da je cilj informativne radionice u Brčkom da se uspostavi bolja saradnja između ova dva ključna sektora društva, a kako bi se obezbijedila održivost nevladinog sektora i kroz biznis sektor, a ne samo kao do sada kroz grantove, donacije i humanitarne pomoći.
„Sigurni smo da biznis sektor može naći dosta prostora da bude zainteresovan za kvalitetne i transparetne usluge koje nevladin sektor može da im pruži, i da takve usluge i plati. Ali naravno, sve sa naglaskom da se iza toga nalazi korist za obje strane. Ovo je pokušaj da se na zdravim interesnim osnovama uspostavi saradnja između onih koji mogu da daju usluge i onih koji trebaju takve usluge, a istovremeno žele i neku svoju promociju“, kazao je Tufo.
Rezidentni savjetnik projekta TAKSO u BiH, Slavica Drašković, istakla je da je suština ove radionice sagledati gdje su elementi funkcionalne održivosti organizacija civilnog društva u odnosu sa biznisom i upravom, a jedan od dobrih primjera u BiH, kako je naglasila, je „Goraždanski model“.
„Ovaj model se prepoznaje kao dobar u cijeloj zemlji, čak i izvana. To znači da organizacije civilnog društva artikulišu svoju ponudu u tom funkcionalnom modelu gdje imaju svoje mjesto, i gdje se zapošljavanje povećava, a nezaposlenost smanjuje. U tom smislu je i današnja radionica, da organizacije ispitaju sopstveno novo pozicioniranje, da je što manje zavisnosti od svih stranih donatora, a da je veća gradnja zajednice sa svim drugim faktorima u zajednici. Drugim riječima, da organizacije pokušaju naći negdje od 30 do 40 posto održivih izvora u zajednici“, dodala je Drašković.
Učesnici radionice u Brčkom bili su predstavnici nevladinih organizacija i malog biznisa, kako iz Distrikta, tako i iz Tuzle, Gračanice i Modriče.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.