Prema godišnjem planu uspona i izleta u 2024. godini odredište za samostalni, motivacijski izlet Društva ove godine je izvršen uspon na vrh Dinara/Sinjal na 1831 m n/v.
„Dinara s vrhom Sinjal (1831 m/nv) najviša je hrvatska planina. Iako nije najviša planina Dinarskog gorja, Dinara je postala simbolom najvećeg planinskog lanca na Balkanskom poluotoku i dala mu svoje ime.
Vrh Sinjal je inače dobio ime po geodetskoj oznaci na vrhu (signal). Vrh je označen geodetskim stupom na kojem sada piše „1831 vrh Hrvatske“. Ispod stupa se nalazi upisna kutija. Pored stupa na velikom kamenu još uvijek stoji „SINJAL 1831“, jer se tako donedavno zvao ovaj vrh. Žig se nalazi u kamenu pored geodetskog stupa. Na susjednom brdašcu je postavljen veliki metalni križ.
S vrha puca pogled u svim smjerovima, sjeveroistočno na Troglav i Konj, jugoistočno na Perućko jezero, južno na Kijevski Kozjak i Svilaju, a zapadno na Prominu. Jednom posjetiti najviši vrh Hrvatske, za svakog je planinara Hrvata poseban emotivan doživljaj.“ (planinarenje.hr)
Zbog zauzetosti planinarskih domova u okolici, slobodan termin i smještaju u Kninu bio je moguć za vrijeme državnih praznika za 1. svibnja.
Prvi dan izleta, utorak 30.04.2024. godine prema razrađenom planu, bio je rezerviran za putovanje i smještaj u motelu „Tri lovca“ u gradu Kninu. Nakon smještaja, izvršen je obilazak starog grada, Kninske tvrđave – jedne od najvećih i najstarijih europskih tvrđava. Gornji grad je nastao u 9. stoljeću kad je formiran hrvatski srednjovjekovni kastrum, a bio je sjedište starohrvatske države i kraljeva.
Centar muzejskih događanja u gradu je Kninski muzej na tvrđavi. U stalnom postavu izložena je etnografska, a u postavu arheološka te jednim dijelom kulturno-povijesna i geološko-paleontološka građa.
Drugi dan izleta bio je predviđen za uspon na vrh Dinara/Sinjal, a krenulo se već ujutro. Dionica od livade/parkinga iznad planinarskog doma „Brezovica do vrha iznosi malih ali zahtjevnih 3,5 km sa vertikalnim usponom od 637 metara. Planinarska staza prikladna je za sve koji vole planine i planinarstvo, tehnički srednje zahtjevna. Za oko dva sata hoda zastava PD „Granaš“ se zavijorila na vrhu.
Nakon odmora i fotografiranja uslijedio je povratak istom putanjom nazad do polazišta. Treći dan je prema planu predviđen za povratak kući.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.