Просјачење у које несавјесни родитељи укључују и веома малу дјецу је посљедњих дана озбиљан проблем у Брчко дистрикту. На овим врелинама малишани су присиљени умјесто да се играју негдје у хладу обилазе столове у кафићима или сједе на прљавом бетону.
Нажалост друштво нема генералне превенције сузбијања просијачења, а акције које спроводи Полиција дају одређене резултате, Посљедња на примјер, извејдена је заједно са Агенцијом за истраге и заштиту 10 јуна ове године у којој су ухапшене четири особе због сумње да су малољетницу присилили на просијачење и живот у ванбрачној заједници. Значајну улогу у сузбијању просијачења има и Пододјељење за социјалну заштиту, које је, како сазнајемо од Фатиме Фазловић, водитеља Службе дјечије запштите, акценат ставило на превентивни рад и кроз разговор са ризичним групама дјеце покушава да да допринос сузбијању ове негативне појаве. Међутим, Фазловићева наглашава да активности у Брчком усложњава чињеница што не постоји дневни цебтар за смјештај ове, али и других ризичних група дјеце и додаје да је Омладински центар „Вермонт“ покренуо активности на оснивању ове институције у којој би дјеца боравила, добила храну и одјећу и свакако стручну помоћ. Шеф Служвбе за дјечију заштиту Фатима Фазловић нам је такође рекла да се ова служба укључује и у активности са Полицијом у смислу смјештаја дјеце када се утврди да је ријеч о просијачењу. Посљедња таква акција је била прије пет година и обезбјеђен је смјештај за четири дјевојчице у сигурној кући у којој им је уз остале пружена и медицинска помоћ. Након завршеног полицијског и судског процесу у коме је утврђено да су дјеца злостављана од стране родитеља, једна дјевојчица је враћена биолошким родитељима, а три су смјештене у СОС Дјечије село Сарајево јер нису могле бити враћене у родитељску кућу пошто је отац био алкохоличар, а мајка им је умрла.
На почетку рекосмо да просијачење у Брчко дистрикту представља озбиљан проблем и да би друштвена заједница требала што прије усвојити генералну превенцију сузбијања ове негативне појаве.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.