Iako propisi u Brčko distritku regulišu oblast zatamnjivanja stakala na vozilima, to nije precizno jer je samo propisano koja se stakla smiju zatamnjivati, a nije određen nivo do kojeg se ono može vršiti.
Ovo je izjavio komandir saobraćajne policije Distrikta Kenad Bajrić, navodeći da je samo precizirano da se ne smije vršiti zatamnjivanje prednjeg vjetrobranskog stakla, a dozvoljeno je zatamnjivanje bočnih i zadnjeg vjetrobranskog stakla.
„Međutim nivo do kojeg se može vršiti zatamnjivanje, odnosno nivo dozvoljenog prolaska svjetlosti u kabinu vozila nije propisan, niti je propisana procedura na koji se način to utvrđuje i ko to utvrđuje. Postoje tvornička originalna zatamnjivanja stakala kod prve ugradnje koja su označena na staklima od strane proizvođača, a svako dodatno zatamnjivanje vlasnik je dužan da evidentira kao izmjenu na vozilu putem atesta i upisivanjem u saobraćajnu dozvolu. Ukoliko zatamnjivanje nije evidentirano, to se smatra prekršajem i vozač se šalje na na tehnički pregled da ga verifikuje u potvrdu o registraciji. Prilikom redovnih kontrola obraća se pažnja na ovakve slučajeve, a povremeno radimo i određene akcije u kojima ciljano vršimo kontrolu samo ovog dijela“, kazao je Bajrić.
Iako postoji potreba da se vrši zatamnjivanje stakala na vozilima, Bajrić smatra sa aspekta struke, da je potrebno da se izvrši propisivanje nivoa njihovog zatamnjivanja prvenstveno radi bolje preglednosti za vozače i sigurnijeg saobraćaja.
Govoreći o stikerima za važeću registraciju, dodao je da je zakonom propisan njegova obaveza posjedovanja i mjesto gdje se stiker postavlja.
„Prilikom svake kontrole vrši se i kontrola posjedovanja stikera i ukoliko se utvrdi da isti nije postavljen na vozilo ili nije pravilno postavljen vozač se sankcioniše izdavanjem prekršajnog naloga. Propisana kazna za ovaj prekršaj je 100 maraka“, istakao je Bajrić.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.