RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčko: S ciljem rane intervencije djeteta s bilo kojom poteškoćom u razvoju u Brčkom organizovane opservacije/konsultacije s roditeljima i djecom

Na inicijativu Lejle Bahor, roditelja djeteta sa poteškoćom u razvoju danas se održavaju opservacije s roditeljima i djecom, a sve s ciljem rane intervencije djeteta s bilo kojom poteškoćom.

„S obzirom na to da u Brčkom dosta roditelja ima djecu sa poteškoćama u razvoju, a teško im se suočiti s tim i krenuti sa radom, odlučila sam na ovaj način da ih podržim i pozvala sam pedagoga/psihologa Almedina Imširovića koji će danas bez ikakve naknade vršiti opservaciju za sedmero djece. Poslije smo imali prijave za još sedmero djece koju na žalost danas nismo u mogućnosti da ispoštujemo, ali se nadam da ćemo to uraditi u skoroj budućnosti jer rana intervencija je ključ svega“, kazala je Bahor.

Prema njenim riječima, kod svog djeteta je primjetila odstupanja sa godinu i po kada je prvi put potražila stučnu pomoć, a tek sa dvije godine i dva mjeseca starosti djeteta je dobila uputnicu za odlazak psihologu kada je otišla na prvu opservaciju i dobila dva puta sedmično časove po pola sata u Centru za mentalno zdravlje. Nakon toga potražila je i dodatnu stručnu pomoć i njeno dijete već četiri godine ide i na terapije u Lukavac. Prošle godine dobila je i zvanično dijagnozu koja je potrebna prilikom upisa u školu, kako bi dijete imalo u školi, ako je potrebno, i asistenta.

„Dobre stvari smo napravili, svi ovi ljudi su stručni i psiholozi u Brčkom i u Lukavcu, samo malo sistem treba unaprijediti u smislu da se dobija više časova i da imamo više stručnih ljudi“, dodala je Bahor.

Pedagog/psiholog Almedin Imširovića, direktor Centra za ranu intervenciju „Mali svijet Lukavac“  je istakao da je opće stanje alarmantno, odnosno svako 33 dijete je dijete sa sa poteškoćama u razvoju, s tim da je u Brčkom primjećen veliki porast ovog broja djece.

“Borimo se sa svim oblicima autizma, a unazad par godina sa famoznom dijagnozom ekranizma koja nije nigdje uvedena, a u pitanju su generacije djece iz vremena lokdauna i epidemije korone“, kazao je Imširović.

Dodao je da je rana intervencija najbitnija, i ona se vodi od prve do šeste godine djeteta, odnosno do polaska u školu, s tim da je, kada se govori o neuroplastičnosti mozga, optimalno vrijeme do četiri godine do kada je moguće radom nešto ispraviti, smanjiti simptome, pa čak i ukloniti dijagnozu.

„Danas sam ovdje da podržim ideju roditelja koji je dugo godina u našem centru. Moramo se riješiti stigme „šta će drugi reći“ i javiti se na vrijeme. Centri su uznapredovali, stručnjaka velikih ima, i svaki rad i trud urodit će plodom. Za Brčko bi bilo dobro da uspostavi sistem rane intervencije koji je ključ uspješnosti“, dodao je Imširović.

Vahida Avdičević, prva je došla na današnje konsultacije sa svojim trogodišnjim sinom.

„Primjetili smo kašnjenje u govoru jačeg intenziteta, započeli smo sa tretmanima. Znatnog napretka ima ali je još uvijek prisutno to kašnjenje u govoru pa smo došli danas da vidimo dalju procjenu. Ovo znači svim roditeljima, jer na žalost smo još uvijek u kontraverznom svijetu gdje je sramota pričati na tu temu, sve je to još uvijek tabu a zapravo se o tome treba pričati i tako ćemo olakšati roditeljima, a samim tim i djeci“, dodala je Avdičević.

Asmir Mujanović, šef Odjejenja za zdravstvo, istakao je da Odjeljenje daje punu podršku pojedinačnim roditeljima i udruženjima koji djeluju na ovakav način te će ova aktivnost poslužiti kao inicijalna kapisla za animiranje sistema i svih relevantnih faktora koji mogu doprinijeti otklanjanju ove problematike u Distriktu.

„Važne su dvije stvari, rano otkrivanje poteškoća u razvoju, gdje je prvenstveno bitna uloga roditelja i rana intervencija što podrazumijeva djelovanje sistema, odnosno uključivanje i uočavanje kadrova na svim nivoima, kroz sistem obrazovanja, Centra za socijalni rad, Javne zdravstvene ustanove, Centra za mentalno zdravlje. Vidimo iz ovog primjera da u nekim okolnim gradovima je ova problematika uređena na višem nivou i da to u budućnosti trebamo prepisivati. Generalno raditi na obezbijeđenju i stvaranju kvalitetnijih uslova tako da ću organizovati sastanak na ovu temu, prvenstveno sa roditeljima i dogovoriti konkretne aktivnosti za budućnost“, kazao je Mujanović.

Podsjetio je i na to da je u rebalansu budžeta za ovu godinu Odjelu za obrazovanje data saglasnost za upošljavanje 60 novih asistenata što je dodatna podrška djeci sa poteškoćama u razvoju. Također i da je u toku procedura izmjena sistematizacije, kako bi se pojačali kadrovski kapaciteti u Javnom zdravstvu, kao i da ima novih prijedloga o izgradnji dnevnog centra za tu djecu u neposrednoj blizini Centra za mentalno zdravlje.

Prostorije za realizaciju ovu značajne današnje aktivnosti ustupio je brčanski vrtić Bambi.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.