Prijeratno brčansko atomsko sklonište kapaciteta za oko 500 ljudi, koje se nalazi u centru grada, Odjel za javnu bezbjednost danas koristi kao magacin.
Mićo Simikić, šef Pododjela za zaštitu i spašavanje brčanske Vlade, istakao je da se u slučaj potrebe za građane, ovo sklonište može koristiti, ali ne u funkciji atomskog skloništa jer su u proteklom ratu iz njega otuđeni motori sa ventilacionih sistema.
Osim ovoga skloništa, kako je naveo, prije rata pojedine mjesne zajednice i zgrade su imale svoja skloništa, koja danas zbog promjene vlasništva stanova, nisu u funkciji.
“Zakonom o zaštiti i spašavanju pomenuto je da će se skloništa riješiti određenim pravilnicima. Međutim, u današnjem sistemu, mislim da urbanizam kada izdaje lokacijske dozvole ne insistria na tome da veće zgrade trebaju da imaju skloništa i da je vjerovatno zakon to tako i odredio”, dodao je Simikić.
Prema njegovim riječima, u prijeratnom sistemu građani su bili obavezni da prilikom dobijanja lokacijske dozvole plate jedan procenat gradu za atomska skloništa, što u današnjem sistemu nije slučaj. Ipak, kako je dodao, i pored toga, ni mi, kao niti jedna država u svijetu, nema skloništa za sve građane.
Naglasio je da uređenje ove oblasti zavisi prije svega od uprave grada, ističući da ipak smatra da na današnjici nema potrebe za politikom masovne upotrebe na ovim prostorima u slučaju nekog napada jer se, kako je kazao, promijenio društveni sistem.
“Vremena se mijenjaju i mislim da više nemamo protivnika kao što smo nekada imali misleći da će nas napasti cijeli svijet pa smo pravili ogroma skloništa, ogromne aerodrome. Došla su nova vremena, svi oko nas su ušli u NATO pakt, tako da se vjerovatno razmišlja o nekim novim, globalnim politikama. Mi nemamo neke velike oružane sile oko nas koje bi vodile te hemijske ratove. Tako da građani mogu biti spokojni”, dodao je Simikić.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.