Чланови Светосавске омладинске заједнице Брчко јуче су одржали прву дебату на тему „Малољетничка делинквенција“ у просторијама Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“.
Једна од учесница дебате била је психолог и психотерапеут под супервизијом Наташа Јовановић из Брчког која је нагласила да према подацима Агенције за статистику БиХ малољетничка делинквенција у нашој земљи у порасту.
„Из угла психологије, особа која чини одређено кривично дјело је особа која је жељна пажње коју није добијала у примарној породици, те на негативан начин покушава да добије ту пажњу која јој је потребна, а да при томе не размишља на посљедице. Ми смо се осврнули и на тезу да ли треба да постоји малољетнички затвор за деликвенте или не и заступала сам страну гдје је закон одлична мјера за почињена кривична дјела“, истакла је Јовановић.
Према њеним ријечима, у овом ланцу не би требало занемарити ни жртве које трпе насиље, јер су ту укључени вршњаци, њихове породице и околина.
„Све чешће се догађа да малољетници који трпе насиље изврше самоубиства зато што су били мета малтретирања од стране својих вршњака“, рекла је Јовановић.
У име организатора дебате Гордана Антић члан Светосавске омладинске заједнице Брчко навела је значај јучерашњег разговора о овој теми.
„Сматрамо да је ово битна тема. Потребно је вршити превентивне мјере када је у питању малољетничка делинквенција, те појачати казне за учињена кривична дјела, јер се ми као друштво морамо у већој мјери борити против свих облика насиља“, навела је Антић.
Према саопштењу Агенције за статистику БиХ од 1. јула ове године, у прошлој години Тужилаштва у БиХ ријешила су 391 извјештај (пријаву) о почињеном кривичном дјелу за малољетне особе. Донесено је 115 оптужби, а укупан број осуђених малољетних особа је 78, што је исти број као и претходне године, док казни малољетничких затвора није било.
Дебату „Малољетничка делинквенција“ подржало је Одјељење за стручне и административне послове Владе Брчко дистрикта.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.