Inspektori Inspektorata Brčko distrikta koji vrše kontrolu 20 društvenih radnih oblasti rada i poslovanja u Brčko distriktu u devet mjeseci ove godine najviše su bili angažovani na kontrolama u dijelu radno pravnog statusa.
Resorni inspektori Inspektorata Brčko distrikta u periodu od 1.1. do 30.09. ove godine u firmama su izvršili 690 kontrola, od čega je 289 kontrola redovnih, a 65 kontrola je izvršeno po pozivu ili dojavi od strane građa.
Glavna inspektorica brčanskog Inspektorata Azijada Ibrahimović napomenula je da je u pomenutom periodu inspekcija rada radila na kontrolama radno pravnog statusa zaposlenih u brčanskom privatnom i javnom sektoru, kao i na kontroli ostalih prava iz radnog odnosa.
„U periodu od devet mjesci ove godine utvrđeno je da 168 lica nemaju radno pravni status. Doneseno je 29 rješenja kojima je poslodavcima naloženo otklanjanje nepravilnosti i 119 mjera koje je inspektor naložio zapisnikom. Podnešene su i dvije prekršajne prijave Osnovnom sudu Brčko distrikta, a izdata su 24 prekršajna naloga“, kazala je Ibrahimović.
Ona je precizirala da su se uočene nepravilnosti odnosile na radno-pravni status, što u praksi znači da nisu bili prijavljeni na Fond PIO/MIO i zdravstveno osiguranje i nisu imali zaključen ugovor o radu. Određene nepravilnosti su se odnosile i na ugovore o radu koji nisu bili usklađeni sa Zakonom o radu Brčko distrikta BiH.
Ibrahimović je naglasila da je u pomenutom periodu inspekcija rada vršila kontrole većih firmi, a u zadnjem kvartalu akcenat je stavljen na građevinu.
„Inspekcija rada nakon uočenih nepravilnosti obično nalaže uklanjanje istih, a ukoliko se prekršaj ponovi izdaju se prekršajni nalozi ili se podnosi zahtjev za podnošenje prekršajnog postupka“, napomenula je Ibrahimović i dodala da se “u zadnje vrijeme stavlja akcenat da se što više subjekata nadzora sankcioniše, jer im je praksa da prvo čekaju inspekciju, pa tek onda prijavljuju nekog od radnika koji radi „na crno“, zaključila je Ibrahimović.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.