RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

UNICEF BIH organizovao radionicu o značaju izvještavanja o predškolskom obrazovanju u Bosni i Hercegovini

Foto: Admir Kadrić

Prezentacija „Studije davanja značaja predškolskom obrazovanju u BiH“ s akcentom o izvješavanju medija o ovoj oblasti, bila je centralna tema radionice koju je u Mostaru organizovala Kancelarija UNICEF-a u našoj zemlji.

„U BiH samo 44 posto djece pohađa obdaništa za razliku od 92 procenta u EU. U ovoj zemlji jedva dva posto su djeca iz marginaliziranih grupa, a svako treće dijete živi na granici siromaštva. To su činjenice na koje novinari kroz svoja pitanja, trebaju  ukazati ovdašnjim političarima, s obzirom da slijede oktobarski izbori“, rekao je u ime UNICEFA, šef misije u BiH Mark Luset, dodavši da će se na taj način podići i opšta svijest u društvu s ciljem poboljšanja opšte slike kada su u pitanju značaj predškolskog obrazovanja ali i statusa najmlađih u segmentu zdravstveno socijalne zaštite najmlađih u BiH.

Foto: Admir Kadrić

Brčko distrikt je u ovoj oblasti ispred drugih što procentualno potvrđuju i budžetska ulaganja, a to podrazumijeva šest javnih i četiri privatna obdaništa sa ukupno 1.000 mališana uz dodatak izgradnje još dva javna obdaništa.

„Ovakva investiranja na području Brčkog predstavljaju ne samo iskorak naprijed za Distrikt, nego i jako  pametno investiranje u budućnost jer svaka uložena marka u ovu oblast, vraća sedam maraka društvenoj zajednici“, naglasila je Lamija Landžo, UNICEF-ov ekspert Odjela za obrazovanje.

Foto: Admir Kadrić

Osim ovog obrazovnog dijela na radionici se razgovaralo o sveobuhvatnosti sistemske brige o najmlađima i kroz aspekt socijalnog izdvajanja, te zdravstvene zaštite.

„Mi ostajemo fokusirani na teme kao što su imunizacija djece, potom pravilne ishrane, te praćenje ranog rasta i razvoja djece“, ističe Aldina Bukva Mahmutović, UNICEF-ov ekspert Odjela za zdravstvo, uz naglasak da je urađena „Specijalizovana studija“ koja je pokazala da Brčko distrikt u sva tri segmenta ide dva koraka naprijed u odnosu na druge u našoj zemlji. Ovu tvrdnju Mahmutović potkrepljuje i činjenicom da sa brčanskom Vladom, odnosno Odjeljenjem za zdravstvo imaju sjajnu saradnju.

„U tom smislu, u narednom periodu ćemo imati vrlo veliki iskorak na unapređenju ishrane djece u Distriktu, kroz primarni nivo zdravstvene zaštite, odnosno kroz sve predškolske i osnovnoškolske ustanove, kroz sinergiju obrazovnog i zdravstvenog sektora, te vjerujem podrške opšte javnosti, a naročito medija“, akcentirala je Mahmutović.

Foto: Admir Kadrić

Za djecu predškolskog pa i školskog uzrasta, posebno su značajna budžetska izdvajanja za dječiji doplatak.

„Nažalost svako šesto dijete ostvaruje ovo pravo u BiH, dok se svako treće dijete smatra siromašnim“, kaže Irina Kulenović UNICEF-ov ekspert Odjela socijalnog rada, dodajući da u koliko bi dječiji doplatak bio dostupan svoj djeci u BiH za narednih 30 godina bi 600.000. djece izašlo iz siromaštva.

Foto: Admir Kadrić

Upravo aktuelno nastojanje brčanske vlasti, da kroz zakon uvedu isplatu dodatka za svu djecu u Distriktu je ono čemu  ostale izvršne i zakonodavne vlasti u našoj zemlji, istaknuto je ovom prilikom, treba da teže.

„Područje Distrikta nama zaista može poslužiti kao ogledna lokacija za naše buduće aktivnosti, a pogotovo u smislu naše želje da na jedno mjesto dovedemo, odnosno za isti sto stavimo i donosioce odluka, pružatelje usluga, te krajnje korisnike uz prisustvo i podršku medija“, istakla je Nineta Popović voditeljica odjela za komunikacije UNICEF-a BiH.

Foto: Admir Kadrić

Debata je najavljena za drugu polovinu novembra, a na njoj će pored ostalog biti riječi o tome da svega 44 posto djece u BiH ide u obdanište, te da je svako treće dijete u našoj zemlji ispod granice siromaštva.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.