Удружење параплегичара и обољелих од дјечије парализе Брчко дистрикта је основано 1997. године и броји око 80 људи. Чланови удружења параплегичара и обољелих од дјечије парализе су окупљени прије свега са намјером како би помогли обољелима и направили листу људи којима је потребна помоћ, рекао је предсједник овог удружења Драгомир Зимоњић и навео неке активности удружења.
“Тридесетак чланова сваке године одведемо на бањско лијечење у трајању 2-3 дана. Поред тога чланови удружења иду на шаховска такмичења у Мађарску, Слевнију и Србију”, рекао је Зимоњић.
Секретар удружења параплегичара и обољелих од дјечије парализе Јасмин Хемзе нам је рекао да је сарадња овог удружења са Владом Брчко дистрикта коректна али се може подићи на знатно виши ниво, и указао на проблеме у изједначавању права особа са инвалидитетом разних категорија.
“И сами знате да је БиХ потписница УН-ове Конвенције о правима особа са инвалидитетом. Ова конвенција БиХ обавезује да изједначи права особа са инвалидитетом на нивоу државе, и то би нама цивилним инвалидима донијело неке привилиегије које сада немамо”, појаснио је Хемзе.
Као један од највећих проблема особа са инвалидитетом у Брчко дистрикту Хемзе је навео незапосленост.
“Један од највећих проблема са којима се сусрећу особе са инвалидитетом јесте запошљавање. Ове године наше удружење је учествовало у објављивању јавног позива Завода за запошљавање Брчко дистрикта послодавцима гдје су они покушали да нађу посао за 5 особа са инвалидидтетом, међутим послодавци нису били заинтересовани иако би већио дио плате сносио Завод за запошљавање”, рекао је Јасмин Хемзе.
Један од проблеме јесте и приступачност јавним институцијама Брчко дистрикта која је само дјелимично ријешена јер ниједна институција нема уграђен лифт како би особе са инвалидитетом могле приступити и вишим спратовима рекао је Хемзе и нагласио да је велики проблем и непостајање комисије која би извршила категоризацију цивилних инвалида у Брчко дистрикту.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.